Toplam 3,5 Milyon üye. 1.000 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

Aldatılmak ile nasıl başa çıkılır?

İlişki koçu 05 Aralık 2011

 

Eski tarihlerden, günümüze kadar ikili ilişkilerin en önemli gündem maddesi aldatmak ve aldatılmaktır.

Hiç süphesiz aldatılan insanlar kendini değersiz ve yetersiz hisseder, aldatılmanın verdiği şaşkınlık ile durumu kabullenmekte zorlanır. Aldatan kişiye  kızgınlık ve intikam hisleri beslemeye başlar. Aldatıldığı için kendisini sorgulamaya, acaba ne yaparak bu sonu hakettim diye düşünmeye başlar ve kendisini suçlar.

Hatta ilişkisini kontrol edemediği ve devam ettiremediği için kendini başarısız olarak değerlendirir. Bu ihaneti haketmedigini düşünür. Kendisi yerine bir başkasının tercih edilmiş olması, yetersizlik hislerini kuvvetlendirir, beğenilmedigini ve artık hiç beğenilmeyecegini düşünür, terk edilmiş olmasını, kandırılmayı ve yalnız kalmayı kabullenemez. 

Kendisini iyice üzeceğini bile bile tercih edilen kişiyi araştırır, olayların detaylarını öğrenmeye çalışır. Tercih edilen kişiye öfke duyar.

Bu tür duygu ve düşünceler arasında gidip gelen kişi ne yapacağına karar veremez ve kendisini çıkmazda bulur…

Bu haftaki yazıda aldatılmanın acısını hafifletecek ve bu dönemi kolay atlatmanıza yardim edecek adımları listelemek istedim. Eğer siz de böyle bir dönem yaşıyor ve acı çekiyorsanız, hemen uygulayın…

1. Adım: Aldatılmak başa gelen en kötü şey değil!

Aldatılmanın acı verdiği doğrudur ama dünyanın sonu değildir, istatistikler dünya üzerinde yaşayan insanların % 98’inin aldatıldığını gösteriyor. Demek ki sadece sizin başınıza gelmedi, herkes gibi siz de belirli bir zaman sonra bu dönemi atlatıp hayatınıza geri döneceksiniz.

Unutmayın, her şeyden önemlisi sağlıktır. Genel olarak insanoğlunun yaşadığı sorunlara baktığınızda aslında bunun ne kadar da ufak bir problem olduğunu görün ve sıkıntı çekmeyi, üzülmeyi hemen bırakın!

2. Adım: İçinizi boşaltın!

Canınız ağlamak istiyorsa; ağlayın, bağırmak istiyorsa; bağırın. Partnerinize sizi aldattığı için söylemek istediklerinizi içinizde tutmadan söyleyin. Üzüntünüzü, hayal kırıklığınızı dışarı vurun, bütün bunları yaparken kalbinizde bu durumun geçici olduğuna inanın.

Söylemek istediklerinizi içinizde tutup, kestirip atmayın, unutmayın içimizde tuttuğumuz acılar, geçistirdiğimiz duygular uzun vadeli problemlere yol açabilir. İçinizi bosaltirken karşı tarafa empati göstermek zorunda değilsiniz, kafanızı karıştıracak hiçbir açıklamayı dinlemeyin.

3. Adım: Kendinizi şımartın!

Aldatılmanızın nedeni olarak kendi eksikliklerinizi görmeyin. Aldatmaların birçoğunun nedensiz olduğunu, dünyanın en güzel en kusursuz insanlarının bile aldatıldıklarını unutmayın.

Kendi hatalarınıza göz atabilirsiniz ama bu dönemde değil. Bu dönemde kendinizi şımartın, bedeninize önem verin, spor yapın, kafanızı dağıtacak programlar yapın.

4. Adım: Sosyalleşin/ Dostlarınızla vakit geçirin

Arkadaşlarınız, dostlarınızla bol bol program yapın, eğer mümkünse güneşli bir yere seyahat edin. Yeni insanlarla tanışın, sosyalleşin.

Çivi çiviyi söker diye düşünmeyin ve hemen yeni bir ilişkiye başlamayın, kendinizi rehabilite etmeye çalışırken daha büyük sıkıntılara girebilirsiniz. Önce bu sıkıntılı donemi atlatın sonra birçok ilişki şansınız olacaktır.

5. Adım: Eski ilişkinizden haber almayın

Eğer bir konuyu unutmak istiyorsanız, o konuyu çok sık konuşarak kendinize hatırlatmamanız ve hatırlattırmamanız gerekir. Yaşadığınız olay ile ilgili yorumlar yapan, detayları öğrenmek isteyen, tekrar tekrar olayları anlattıran insanlardan bir müddet uzak durun. Kendinizi bu konuyu konuşmamak için şartlamanıza gerek yok ama devamlı tekrar ederek kendinize unutturmamak yanlış olur.

Geride bırakmak istediğiniz kisi  ve yaşadığınız ihanet ile ilgili detayları öğrenmek ve ondan haber almak sadece sinirinizi bozacaktir. Yakınlarınızı size haber getirmemeleri konusunda uyarın.

Yukarıdaki adımları uyguladığınızda kısa bir süre sonra rahatladığınızı hissedeceksiniz. Belirli bir süre sonra artık bu deneyimden ne ders aldığınıza bakmanın zamanı gelmiş olacaktır. İlişkiniz ile ilgili bir değerlendirme yaparak, hatalarınıza, bundan sonraki ilişkilerinizde nelere dikkat etmeniz gerektiğine karar verin. Tecrübenin avantajını kullanın ve önümüzdeki mutlu günlerin hazırlıklarına başlayın…

Haftanın sözü: “Biri sizi bir kere aldatırsa suç onundur, ikinci defa aldanırsan suç senindir.” Sarah Bernhardt

Haftanın kitabı: “Aşkta İhanetin Tarihi” Ergun HiçyılmazCansu Yağız Tüm Yazıları

Kapat