Toplam 3,5 Milyon üye. 1.025 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

Mutluluğun 5 formülü

İlişki koçu 12 Aralık 2011

Her yazımda tekrar ediyorum, mutlu bir hayatın sırrı, mutlu bir insan olmaktır. Bireysel olarak mutlu olursak hayatın diğer alanlarındaki mutluluk otomatik olarak gerçekleşecektir.

Öncelikle mutluluğun bir hal değil, bilinçli olarak tercih edilen bir tutum olduğunu kabul etmek gerekir. Mutlu biri olmak doğuştan getirdiğimiz bir özellik olabileceği gibi sonradan öğrenilebilir, bu  bilim adamları tarafından kanıtlanmış bir gerçek. Mutluluk dışarıdan gelen değil, içimizde yaratılan bir his. Yani sanılanın aksine başımıza gelenler değil onlara atfettiğimiz anlamlar aslında bizi mutsuz eden.

İnsanlar olarak  küçücük mutluluk ihtimallerini de yok etme eğilimindeyiz. Asık suratla yaşamayı tercih ediyoruz, basit bir gülümsemeyi kendimize ve çevremizdekilere çok görüyoruz.

Sohbet etmeyi “dertleşmek” sanıyoruz.

Geçmişle ilgili aklımıza hep yaşanan kötü şeyleri getiriyoruz. Yaşanan güzelliklerse nedense aklımızdan uçundan geçmiyor.

Olumsuzluk üreten, mutsuzlukla beslenen topluluklardan kaçmak yerine orada kalıp kendimizi ispat etmeye çalışıyoruz.

Hep eksiklerimize odaklanıyoruz, var olanları unutuyoruz ve tabii şükretmiyoruz .

Bu hafta sizlerle  mutluluğu hayatımıza kalıcı olarak davet etmenin 5 mucizevi formülünü paylaşmak istiyorum.

1) Hayatı olduğu gibi kabul etmek

Mutlu insanların en önemli özelliği hayatı olduğu gibi, yani acısıyla, tatlısıyla, zorlukları ile kabul etmeleridir. Hayatı sadece mutluluk ve tatmin beklentisi ile yaşayan insanlar karşılaştıkları zorluklarda daha kolay pes edip, hayal kırıklığı yaşıyorlar. Oysa ki acılardan kaçmak ya da onları yok saymak yerine acıyı kabul edip, yas sürecini yaşayan ve ardından çözüm yolları arayan insanlar diğer insanlardan daha mutlu ve daha başarılı oluyor.

Her birey hayatında kendisini güçsüz ve çaresiz hissettiği zamanlar yaşamıştır ya da yasayacaktır, önemli olan bu sürecin geçici olacağını bilmek ve belirli bir süre sonra kendi hayatının kontrolünü tekrar ele almak niyetiyle harekete geçebilmektir. Problemler çözülmek için vardır. 

Mutlu insanlar acıya saplanmazlar, acıları yaşar ve atlatırlar.

2) Kendini ve insanları affedebilmek

İnsanız ve insan olduğumuz için hata yapabiliriz. Mutlu insanlar hem kendi hatalarını hem de başkalarının hatalarını affetmeye ve unutmaya meyilli insanlardır. Mutlu insanlar öncelikle kendi mutlulukları için yaşadıkları negatifleri unuturlar ve affederler çünkü affetmemek, yaşanan negatife saplanıp kalmak ve o enerjinin devamı deneyimleri hayatımıza davet etmektir. Oysa affetmek (hem kendimizi, hem diğerlerini) o deneyimle ilgili kısıtlayıcı duygulardan arınıp, yeni başlangıçlar için pozitif güç toplamaktır.

Mutlu insanlar ileriye bakarlar, mutsuz insanlar geriye…

3) Kendini digerleri ile kıyaslamamak

Mutlu insanlar kendilerini diğerleri ile kıyaslamak yerine kendi pozitif taraflarına odaklanmayı ve gelişmeyi hedefler. Hayat görüşleri  yapabileceklerinin en iyisini yapmak ve kendi üstün özelliklerine odaklanmak olan insanlar, kıskanmak, kendini eksik görmek gibi geriletici duyguların esiri olmazlar. Kendi hayatının sorumluluğunu alan insanlar kendilerini kıyaslamak yerine kendilerine güvenirler ve pozitif örneklerden ilham alırlar. Her bireyin ayrı yolu ve başarı yöntemi vardır, mutlu insanlar başkalarına değil kendilerine odaklanırlar.

4) Şükretmek

Hepimizin şükredecek çok şeyi vardır, yeter ki hayatımıza dikkatli bakalım. Her güne sağlıkla başlayabilmek bile şükretmek için yeterli bir nedendir. İnsanlar hayatlarında iyi giden durumları göz ardı edip, kötü giden durumlar için endişe etmeye meyillidir, oysa mutlu insanlar her durumda şükretmeyi tercih edenlerdir.

Mutlu biri küçük detayların farkına varan ve tadını çıkaran insandır. Hayatımızın her anı şükredecek küçük mutluluklarla doludur, onların farkına varmak için hemen hayatınızdaki küçük detaylara dikkat ederek ve listeleyerek  başlayabilirsiniz.

5) Paylaşmak / Baskalarına yardım etmek

Mutluluğun en önemli formülü başkalarını mutlu etmek ve yardım etmektir.

Mutluluğun  almakla ilgili olduğu sanılır oysa tam aksine mutluluk vermekle ilgilidir. Mutluluk paylaşmak, vermek ve feda etmektir. Hayatta her şeye sahip olduğunuzu varsayın, paylaşılmayan bir zenginlik hiçbir tatmin getirmeyecektir. İnsan ruhu en çok dostluk ve paylaşıma ihtiyaç duyar. Mutlu insanların dostları vardır, sever ve sevilirler ki dünyada hiçbir materyal bu zenginliği sağlayamaz.

Dostlarınıza,  sevdiklerinize zaman ayırın. Samimi dostluk, keyifli sosyal hayat mutlu ettiği gibi ömrü uzatır, dertleri yok eder. Yatırımlarınızın en önemli kısmını dostlarınıza yapın.

Haftanın sözü: “Başarı mutluluğun formulü değildir, ama mutluluk başarının formulüdür.

Haftanın kitabı: “Mutluluğun Mimarisi” Alain de BottonCansu Yağız Tüm Yazıları

Kapat