Toplam 3,5 Milyon üye. 1.025 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

Bir ilişki nasıl kurtarılır?

İlişki koçu 19 Aralık 2011

 

İlişkilerde bazen her şeyin tıkandığı, monotonlaştığı dönemlerle karşılaşırız. Oysa ki böyle dönemlerde ilişkimize küçük heyecanlar katarak, ilişkiye farklılıklar getirerek eski tutkulu zamanlara dönmek mümkün!

Bu hafta rutine saplanan ilişkilere ilk yardım etkisi ile heyecan katmanıza yardım edecek 9 adımı paylaşmak istedim sizlerle…

1. Fiziksel değişikliklerden başlayın!

Partnerinizden alacağınız tüyolarla farklı birine dönüşmeyi deneyin. Yeni bir saç modeli ya da kıyafetlerinizde partnerinizin beğendigi yeni bir tarz deneyebilirsiniz.

Eğer bir kadınsanız ve cesaretliyseniz yepyeni bir saç rengi de etkili olacaktır. Fiziksel yenilenme hem kendinize güveninizi arttıracak hem de partnerinizi şaşırtacak etkili bir ilk adım olacaktır.

2. İletişim şeklinizi değiştirin.

Bugüne kadar nasıl bir iletişim şekliniz vardı, birbirinize nasıl hitap ederdiniz şimdi bunları farklılaştırmanın tam zamanı, partnerinizi pozitif yönde şaşırtıcak şekilde iletişim kurun.

Çok sakin biriyseniz kişiliğinize coşku katın ya da çok girişken bir yapınız varsa kendinizi partnerinize teslim etmenin tam vaktidir.

Kilit soru “Sana ne oldu böyle?!”dir, duyana kadar devam edin!

3. Partnerinize empati duymaya çalışın.

İlişkinizin bu döneminde onu anlamaya, olaylara onun gözüyle bakmaya çalışın. Siz o olsaydınız sevgilinizden, eşinizden ne beklerdiniz, neler sizi mutlu ederdi, neler heyecanlandırırdı… düşünün, listeleyin ve uygulayın. Sizin onun gibi düşünmenizden çok zevk alacaktır.

Partneriniz için farklı programlar, süprizler yapabilirsiniz. Gitmek istediği yerlere onu davet edebilir, imkanınız varsa çok istediği bir seyahati planlayabilirsiniz.

4. Ona iltifatlar edin ama gerçek iltifatlar!

Partnerinizin sevdiğiniz özeliklerini hatırlayın. Monotonluğa yüz tutan ilişkilerde taraflar birbirlerini neden sevdiklerini unuturlar, kendinize ve partnerinize birbirinize neden aşık oldugunuzu hatırlatın. Bu dönemde, onu iyi hissettirmek için, ona neden aşık olduğunuza dair bir mektup yazabilirsiniz mesela…

Onun kendine güvenini arttırın. Size daha çok bağlanması icin sizinle mutlu ve güvenli hissetmelidir unutmayın.

5. Partnerinize uyguladığınız iltifatları kendinize de uygulayın.

Kendinizi iyi hissetmeniz için gereken her şeyi yapın. Kendi değerinizi fark edin, bunu fark etmenize yardım edecek kişilerle görüşün. Gülümseyin ve mutlu olun, tüm insanlar mutlu kişilerle birlikte olmak ister ve onları kaybetmekten korkar unutmayın. İlişkilerin monoton dönemlerinde iki taraf da sıkıntılı ve içe dönük olma eğiliminde olur, bu tuzağa düşmeyin.

Mutluluk her alanda mutluluk getirir unutmayın!

6. Birlikte yapabileceğiniz aktiviteler, beraberce ulaşacağınız hedefler koyun.

Birlikte yeni bir spora başlayabilir, ortak ilgi alanlarınızla ilgili kurslara kaydolabilir, sağlıklı yaşam formüllerini hayatınızda uygulayabilirsiniz. Birlikte bir puzzle’ı bitirmek ya da değişik yemekler denemek gibi ortak uğraşlar bulun. Seviyorsanız evcil hayvan alın.

Çiftlerin birlikte sorumluluk almaları veya hedeflerine ulaşmaları birbirlerine daha çok bağlanmalarına ve monotonluğa düşmeden, ilişkilerinden tam tatmin olmalarını sağlar.

7. Eğlenin, aşkın uzun ömürlü ve kalıcı olmasının en önemli nedeni birlikte eğlenebilmektir.

Çift olarak sosyalleşin. Arkadaşlarınızla birlikte olun ve aşkınızı kalabalıkta sergilemekten kaçınmayın. Aşk paylaştıkta büyür ve sağlamlaşır. Grup olarak gerçekleştirebileceğiniz planlar, keyifli seyahatler aşka heyecan katmak icin idealdir.

Sosyalleşmekten korkmayın, unutmayın aşk tanık ister.

8. Bireysel yaşamınızı da hareketlendirin.

Bazen ilişkiler, partnerlerin  karşılıklı anlatacakları bir şey kalmadığı için sıkıcı bir hal alır. Oysa bireysel olarak rutinin dışına çıkarak, hayatınıza yenilikler eklerseniz, partnerinize anlatacağınız ne çok şey olur. Tek başınıza kısa bir seyahate çıkmak, yeni ve ilginç bir hobi edinmek gibi paylaşmaya değer deneyimler yaşayın…

9. Cinsel hayatınızı renklendirin.

Bir ilişkide sevgi kadar önemli olan iyi  bir cinsel hayattır. Seks hayatı canlılığını yitirmişse, ilişki de monotonlaşır. Cinsel hayatınızı renklendirerek, ilişkinizi yoluna sokmak konusunda önemli bir adım atmış olursunuz.

Fanteziler kurmak ve onları hayata geçirmek, eşinizin yenilik isteklerine açık olmak, cinselliği evinizin yatak odası ile sınırlamamak cinsel hayatınızı renklendirecektir.

Haftanın kitabı: Karakter Sizsiniz, Değişim ve Dönüşüm Uygulamaları – A. Rasim Tükek

Haftanın sözü: “Sürekli aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemek deliliktir.” EinsteinCansu Yağız Tüm Yazıları

Kapat