Toplam 3,5 Milyon üye. 1.025 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

Mutlu ilişkinin sinyalleri

İlişki koçu 03 Ocak 2012

 

Bu sıralar bana en çok sorulan soru “Yeni başlayan bir flörtün hayatımızın aşkı olup olmadığını nasıl anlarız?” Ya da daha gerçekçi olursak “Yeni başlayan bir flörtün aşka ya da gerçek bir ilişkiye dönüşüp dönüşmeyeceğini nasıl anlarız?” oldu. Bu haftaki yazımda bu çok sorulan sorunun cevabını paylaşmak istiyorum sizlerle.

Elbette ki istisnai durumlar olabilir fakat flörtün ilk zamanları ilerisi için çok önemli ipuçları ile doludur. Çiftlerin ilk iletişim biçimleri ileride nasıl bir ilişki yaşayacaklarının habercisidir.

Eğer sizin de yeni bir ilişkiniz var ve gelecekte nasıl şekilleneceğini merak ediyorsanız aşağıdaki ipuçlarını dikkate alın derim…

1. Sanki yıllardır hayatımdaymışsın gibi hissediyorum…

İleride aşka dönüşme ihtimali olan bir ilişkinin ilk sinyali onun yanındayken kendinizi mutlu ve rahat  hissetmenizdir. Onunlayken hayatınız ve hatta problemleriniz ile ilgili daha pozitif olursunuz. İçimizdeki hissi tam tarif edemez ve kendinizi “yuvada” hissedersiniz. Onunlayken içinizde şüphe yoktur, negatif duygular ve güvensizlikten uzak hissedersiniz. Tabii partneriniz de sizinle aynı şekilde hissetmelidir. Hep duyarız ya “sanki yıllardır hayatımdaymışsın gibi hissediyorum” işte ilk sinyalin sloganı budur.

2. Seninle başbaşa kalabilmek en büyük ödül!

Onu görmek için sabırsızlanırsınız ve tabii o da sizi görmek için. Sürekli birlikte zaman geçirmek, iki kişilik programlar yapmak istersiniz, başbaşa kalabilmek en büyük ödüldür. Konuşulacak çok şey vardır ve birbirinizi hiç sıkılmadan dinlersiniz. Hiçbir program birlikte olmaktan daha önemli değildir ve hiçbir şey yapmasanız da birlikte olmak çok değerlidir.

3. Senin kusurlarına bile bayılıyorum!

Birbirinize saygı duyar ve korursunuz. Birinin ilişkiniz ve partneriniz ile ilgili negatif yorum yapmasına izin vermezsiniz. Birbirinizle ilgili olumlu konuşur ve hatta birbirinizin birçok özelliğini hayran olunası bulursunuz, negatifleri bile… İlişkilerin ilk zamanları için bu çok önemlidir, daha ilk günlerden birbirinin hatalarını gören ve bunlardan rahatsız olan çiflerin gelecekleri zor olur.

4. Benim için çok önemlisin…

Karşılıklı olarak birbirinize iltifat eder, önemli hissettirirsiniz, bunlar sözel iltifatlar olmayabilir ama davranışlardaki amaç karşı tarafı iyi hissettirmektir. Partnerinize ne kadar değerli biri olduğunu anlatmanın her yolunu denemek istersiniz. (Bir ilişki sağlıklı ilerliyor ve gelişiyorsa taraflar biribirlerine özgüven yükler ve rahatlatır.)

5. “Biz”e güveniyorum…

Birbirinizin düşüncelerini, hislerini ve ilgi alanlarını önemser ve umursarsınız. Bibirinizin fikrini sorar ve karar verirken mutlaka partnerinizi düşünürsünüz. “Biz” olmayı sever ve birbiriniz icin sorumluluk allmaktan keyif alırsınız. Yapacağınız her programı onu da hesaba katarak planlarsınız.

6. Seni olduğun gibi seviyorum…

Birbirinizi olduğunuz gibi kabul edersiniz. Partneriniz ile ilgili değiştirmek istediğiniz şeyler listesi yoktur. Onu, inançlarını, hayata bakışını anlamaya çalışır ve takdir edersiniz.

7. Beraberce geleceğe yürümek istiyorum.

“İyi bir ilişki” ye dönüştü diyebileceğimiz flörtlerin en önemli özelliklerinden biri, partnerlerin birlikte gelecek görebilmeleridir, bu ortak özelliklerinin olduğu, uygun oldukları anlamına gelir. İlişkileri ne kadar tutkulu olursa olsun birlikte gelecek hayal edemeyen çiftler genelde ayrılırlar. İleride gideceğiniz seyahatleri, belki evliliğinizi hayal eder ve kendinizi huzurlu hissedersiniz.

8. Aklımda ve kalbimde yalnız sen varsın!

Eski ilişkilerinizi irdelemez, bu ilişkiyi onlarla kıyaslamazsınız. Bu ilişkide bütünleştiğinizi hisseder ve partnerinizden de karşılık görürsünüz.  Diğer ilişki potansiyelleri ile bağınız kesilir, aklınızda ve kalbinizde yalnız o vardır.

9. Seninle küs kalamıyorum.

Tartışmalarınız kısa sürer ve tutkulu barışmalar yaşarsınız. Uzun süre konuşmadan duramaz ve barışma yolları ararsınız. Her iki taraf da gerginliğin kısa sürmesini ister ve alttan alır.

10. Sen olmadan olmaz!

Ayrılık ihtimali aklnıza gelmez. İlişkinize ve partnerinize güvenirsiniz. Birbirinizin sevgisini bilir ve itimat edersiniz. Bu dönemde kıskanmak bile şüpheden ve kaybetme korkusundan değil, sevgiden olur.

Haftanın Kitabı: “AŞK”  Eric Blondel, Esra Özdoğan

Haftanın Sözü : “Başarılı bir ilişki, insanın pek çok kez aşık olmasını gerektirir, tabii aynı insana…” Robert WagnerCansu Yağız Tüm Yazıları

Kapat