Toplam 3,5 Milyon üye. 1.025 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

İlk Buluşma

İlişki koçu 28 Şubat 2012

 

Flörtün en heyecanlı ve keyifli kısmı, bazılarının da korkulu rüyası “ilk buluşma”dır.

İlk buluşma önemlidir çünkü ileride yaşanabilecek bir ilişkiyi başlatabilir ya da başlamadan bitirebilir.

Kuracağınız bu ilk temas, ilişkinin niteliği konusunda da önemli ölçüde belirleyicidir. Başlangıçta bıraktığınız izlenimi, sonradan değiştirme imkanınız olsa bile, insanların aklının bir köşesinde sizi ilk gördükleri ana dair izler hep kalacaktır.

Aslında tüm ilişkilerimizde ilk izlenimler testini geçerek ikinci aşamaya geçeriz. Ve ilk izlenim için ikinci bir şansımız yoktur!

Bazı küçük tüyolar ile ilk buluşmayı karşınızdaki kişiyi tanımak ve kendinizi ifade etmek için bir fırsat olarak kullanabilir, birbirinize uygun olup olmadığınızı anlayacağınız keyifli bir süreç olarak değerlendirebilirsiniz. Bu haftaki konumuz ilk buluşmayı korkulu ve gergin bir zaman olmaktan çıkarıp, keyifle yaşamak için tüyolar…

İşte yapılması ve asla yapılmaması gerekenler;

Flört eğlenceli olmalıdır. İlk buluşmada ve flört döneminin tamamında karşınızdaki insandan daha istekli ve hazır görünmekten, ilişkiyi fazla ciddiye aldığınızı işaret eden hareketlerden kaçınmak gerekir. Flört, açıkça birlikte olmayı teklif etmekten farklıdır yani  hafif alaycı ve nazlı olmayı gerektirir.

Nazik , sıcak ve rahat olun. Karşınızdaki kişiyi rahat ve samimi hissettirmek esastır ve  bunun en kolay yolu sizin rahat ve samimi olmanızdır. Unutmayın güvensizlik yaratan abartılı bir nezaket itici olurken, güven duygusunun getirdiği incelik dünyada en çekici bulunan özelliktir.

Gülümsemenin gücünden yararlanın. Gülümseme yalnızca ruh halinizi ve enerjinizi değiştirmez aynı zamanda kelimeleri nasıl söylediğinizi, tonlamanızı ve ses tonunuzu da değiştirir.

Göz teması kurun. Birinin gözlerine bakmanın evrimsel olarak etkileşimi arttırdığı kanıtlanmıştır, ayrıca onunla ilgilendiğinizi belli etmenin en seksi yoludur.

Dikkat ve ilgiyle dinleyin. İnsanlar arası çekim gücünü arttıran en önemli şey, kendilerini etkileyen konulardan bahsederken birilerinin onları zevkle dinliyor olmasıdır.

İltifat edin. Karşınızdaki kişiye dozajında komplimanlarda bulunun, görünüşü ya da başarıları ile ilgili ettiğiniz iltifatlar size yakın hissetmesini sağlayacaktır.

Onun hakkında konuşun. İlgi alanları, hobileri, seyahatleri, işi ya da anlatmak istediği şeyler hakkında sorular sorun yani konuşmayı karşınızdaki insana yönlendirin. Bu karşınızdaki kişiyi değerli hissettirecektir. Herkes merak edilmekten hoşlanır. (Bu aynı zamanda onunla ilgili fikir sahibi olmanıza ve ilk günün sessizliğine de iyi gelecektir.) Editörün Notu: Bunu yaparken dedektif gibi görünmemeye dikkat edin. Ayrıca kadınlara yaşını, erkeklere maaşını sormayın 

Konuşmaların neşeli ve doğal olmasına özen gösterin. Bir sorgulama değil sohbet havası yakalayın. İlk görüşmelerde tartışmaktan ve keskin fikir ayrılıklarından kaçının, tartışacak kadar birbirinize uygun değilseniz bir daha görüşmezsiniz.

Gereksiz detaylara girmeyin.Size sorulan sorulara karşı tarafı sıkmadan, fazla  detay vermeden, karşı taraf  sordukça ve diyalog gelişecek şekilde anlatmaya özen gösterin. Merak ve ilgi uyandırmak için kendinizi anlatmaya çabalamayın, yeri geldiğinde yeterli açıklamalar yapın.

Eski ilişkilerinizden bahsetmeyin. Israrla sorulursa da fazla detay vermeyin, eski ilişkinizi kötülemeyin. Hayal kırıklıklarınızı, uğradığınız haksızlıkları anlatmayın bu sizin değerinizi düşürür.

Aile ve çocuklar hakkında konuşmayın. Derin ilişki konuları, sorumluluklar ve duygusal beklentiler, ilk görüşmeler için ağır ve ürkütücü konulardır.

Pozitif olun. İlk görüşmede daha kendinizi tanıtmadan, dertlerinizle tanıştırmayın. Maddi konular, mal varlığınız ya da borçlarınız ile ilgili konuşmayın bu yanlış anlaşılmanıza neden olabilir. Yaşantınız ve insanlar ile ilgili şikâyet ve olumsuz konuşmalardan sakının.

Kendinizi olmadığınız biri gibi göstermeyin. Yalan söylemeyin. İçsel olarak inanmadığınız hiçbir şey üzerinize yakışmayacaktır. Olduğunuz gibi olun, fakat olabileceğinizin en iyisi olun. Sizi olduğunuz halinizle sevecek biri olmadığını düşünüyorsanız rol yapmaya değil kendinizi değiştirmeye bakın.

Sadece kendinize benzeyin. İfadesizlik çekiciliğin düşmanıdır. Bir başkasına benzemeye çalışmak, kimliğini kaybetmenize ve yapmacık görünmenize neden olur. Doğallıktan uzaklaşmayın, samimiyetsiz tavırların ve beğenilmek adına rol yapmanın kimseyi çekici göstermeyeceğine emin olun.

Beden dilinizi doğru kullanın. Beden dili pasif, cansız, heyecansız insanlar karizmatik ve cazibeli bulunmazlar, heyecanlarını karşısındakilere hissettirebilecek kadar coşkulu insanlar çekici ve karizmatik olanlardır.

Fazla dekolte, frapan yada garip giyinmeyin. İnsanlar göze batan değil göze çarpan kişilikleri çekici bulur. İlk buluşmada her şey makul olmalıdır.

İlişki konusuna odaklanmayın. Birbirinizi iyice tanıyana ve karşı taraf konuyu açana kadar bekleyin.

Kendi hislerinizden de zamanından önce bahsetmeyin. Ve karşınızdaki kişiye sizinle ilgili düşüncelerini sormayın. Aranızda bir etkileşim varsa zamanı geldiğinde ortaya çıkacaktır.

İlişkinin nereye gideceği gibi gereksiz kuruntulardan kendinizi uzak tutun. Sadece flört ettiğiniz ya da birbirinizi tanıma döneminde olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın.

Haftanın sözü: “İnsan geride bıraktıklarını özler, elinin altındakilerden sıkılır, zor ulaştıklarına tutulur ve ulaşamadıklarına aşık olur.” Robin Sharma

Haftanın Kitabı: “Aşk’ta iş’te ve satış’ta kazanmak için Hipnotik ilk izlenim yöntemi” Dr.İsmail YeniçeriCansu Yağız Tüm Yazıları

Kapat