Toplam 3,5 Milyon üye. 1.025 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

Maskeli ilişki tipleri

İlişki koçu 20 Mart 2012

 

Her ilişkinin kendisine özgü stili, iletişim biçimi ve sevgiyi gösterme yolları vardır. Hatta birine gore tahammül edilemez olan bir özellik bir diğerinin ilişki kurma nedeni olabilir.

Ama bir de uzun vadede kişilere zarar veren sağlıksız ilişki tipleri vardır. Bunlar, kişilerin kendi sorumluluğunu ve eksik yönlerini tamamladığı bir paylaşım yaşamak yerine belirli maske ve rollerin arkasına sığınmak için girdikleri ilişkilerdir.

Bu haftaki yazımızın konusu işte bu maskeli ilişki tipleri… Eğer içlerinden biri ya da birkaçı size tanıdık geliyorsa hemen kendinizi bu rollerden kurtarmalı ve gerçek kişiliğinizi yansıtan, gerçek ilişkiler yaşamalısınız.

Efendi ve hizmetkar: Bu tip ilişkilerde otorite ve kontrolle ilgili problemler yaşanır. Her iki tarafın da otorite ile problemi vardır fakat bir taraf otoriter olmayı seçerken diğer taraf otoriteye boyun eğen rolünü benimser. Yani  biri patronluk taslar ve ilişkiye dair her şeyin kontrolüne sahiptir, kararlar alır ve karşı tarafı uygulamaya zorlar. Diğer taraf ise sorumluluktan korkar, itaatkar bir şekilde kendisinden istenenleri uygular. Ezilen taraf sözde şikayet etse de bu baskıdan kurtulmak istemez ve bunu için sızlanmak dışında bir adım atmaz.

Eğer böyle bir ilişki yaşıyorsanız ilişkilerde eşitlik ve bağımsızlık olmazsa tam olarak mutlu olamayacağınızı anlamalısınız. Otorite kurarak ya da otoriteye boyun eğerek kendinizin ve partnerinizin potansiyelini engellememelisiniz.

Kaçan ve kovalayan: Bu tip ilişkilerde aslında yakınlaşma sorunları vardır her iki taraf da yakınlaşmaktan ve bağlanmaktan korkar. İlişkilerinde kimsenin orataya çıkarmadığı gizli bir iletişim şekli benimserler biri yakın olmak isterken diğeri kaçar ve bu kovalamacada, çiftler sık sık yer değiştirir. İlişki içindeyken bütünleşmeyi ve tam olarak bir çift olmayı engelleyen duvarlar örerler. Dışarıdan ilişkileri soğuk ve dengesiz görünür. Aslında korkuları bağlanıp acı çekmek ya da terk edilmektir.

Eğer böyle bir ilişki yaşıyorsanız ilişkinin kaçmak ve yakalamak olmadığını, huzurun ancak bağlılık, yakınlık ve güven ile bulunacağını bilmeniz gerekir. Hayat ne kaçarak ne de kovalamaya çalışarak geçmez.

Tek yumurta ikizleri: Bu tip ilişkilerde çiftler sevgili ya da eş olmayı aynı olmak sanırlar. İlgi alanları, fikirleri, inançları ve hatta sevip sevmediklerini birbirlerini kopyalayarak oluştururlar. Hatta bazen o kadar abartırlar ki birbirinin eşi kıyafetler giyerler. Bu çiftler dünyadan ve etrafın onlara vereceği zararlardan korunmak için iki kişilik dünya kurduklarını iddia ederler. Aslında süpheci ve içine kapalı yaşamlarını maskelemek için seçilen bu ilişki tipi uzun vadede asosyal ve yalnız bir hayata zemin yaratır.

Eğer böyle bir ilişki yaşıyorsanız hemen kendinize ait kişiliğinizi öğrenmeye, unuttuğunuz kendinizi hatırlamaya çalışmalısınız. İlişiklerde  uyum ve benzerlik ne kadar gerekliyse farklılık ve bağımsızlık da o kadar ihtiyaçtır.

Ebeveyn ve çocuk: Bu tip ilişkilerde taraflardan biri yetişkin olmayı ve yetişkinliğin getirdiği sorumlulukları reddeder, sorunlarla başa çıkmak ve ilgi toplamak için çocuk gibi davranır. Bu tip çiftler genellikle sağlıksız bağımlılık ve özgüven eksikliği gibi sorunlar yüzünden birbirlerini tercih etmişlerdir. Bu tip ilişkilerde taraflardan biri güvensiz ve bağımlı davranarak, sevgilisine veya eşine ihtiyacı olduğunu gösterirse, ancak o zaman beklediği ilgiyi ve şefkati alabileceğine dair bir gizli inanca sahiptir. Diğer taraf ise yine aynı özgüvensizlik enerjisi ile anne ya da baba rolünü üstlenir ve böyle yaparak, kendisine muhtaç birine ilgi gösterirken aslında kendi içindeki  bağımlılık duygusunu tatmin eder.

Eğer böyle bir ilişki yaşıyorsanız birinin sizi sevmesi için ona muhtaç olmanız gerekmediğini bilmeli ve hemen kendi hayatınızın sorumluluğunu almayı öğrenmelisiniz.

Kedi ve köpek: Dışardan bakıldığında bunlar asla bir araya gelmemeliymiş gibi görünürler. Her şey hakkında tartışırlar. Hayatları savaş alanı gibidir ve bu yolla yakın olmaktan kaçınırlar.

Eğer böyle bir ilişki içindeyseniz acilen iletişim ve kendini doğru ifade etme yollarını bulmalısınız. Fikir ayrılıkları ve küçük kavgalar bazen ilişkilere heyecan katsa da, tüm iletişim yöntemi kavga olan çiftler ruhen ve fiziken fazla yorulurlar ve zamanla birbirlerine olan saygılarını yitirirler, kendine ve ilişkinize olan saygınızı kaybetmemelisiniz.

Haftanın sözü: “Her insanın üç türlü karakteri vardır; Belli ettiği, sahip olduğu ve sahip olduğunu sandığı.” Karr

Haftanın kitabı: “Geçimsizler” Erol Göka- Murat BeyazyüzCansu Yağız Tüm Yazıları

Kapat