Toplam 3,5 Milyon üye. 1.000 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

İlişki kurmamızı engelleyen kişisel özelliklerimiz

İlişki koçu 10 Nisan 2012

 

Bir ilişkinin verdiği huzura ve bağlılığın verdiği güvene sahip olmak isteyen ama buna ulaşamayan birçok danışanım var.

Peki insanlar bu denli sevgi ve bağlılık ihtiyacı duyarken, neden ilişkiler bu kadar kısa ve etkisiz? Buna elbette modern zamanın insanlara verdiği o sahte güven ve gerçek bir ilişkinin sorumluluklarından kaçmak isteği neden oluyor.Ama birey olarak kendi eksik ve yanlışlarımız da en az çevresel koşullar kadar etkili. Bu haftaki konumuz bir ilişki yaşamamızı engelleyen kişisel özelliklerimiz; uzun zamandır hayatınızda biri yoksa veya ilişkileriniz bir türlü uzun soluklu olmuyorsa, aşağıdaki ihtimallerden birinin sizde bulunup bulunmadığını kontrol etmenin zamanı gelmiş demektir.

Genel mutsuz, kronik umutsuzsanız

Çoğumuz için geçmişte yaşadığımız negatif olaylar umudumuzu yitirmemize, yeni başlangıçlar için gereken gücü bulamamamıza neden olur. Oysa ki belirleyici olan geçmiş deneyimler değil, deneyimlerden çıkarılacak sonuçlar ve bu sonuçlara uygun yeni hayat yolu çizebilmektir. Sadece ilişkiler için değil hayatın her alanında başarı sağlamış insanlar yaşadıkları hayal kırıklıklarına değil, daha iyisini yapabilmeye odaklanmış olanlardır.

Siz de geçmişteki kötü ilişki deneyimlerine, haksızlıklara ve ayrılıklara odaklanarak pes etmiş olabilirsiniz, sosyalleşmiyor, yeni insanlar tanımak istemiyor, girdiğiniz ortamlarda silik ve güvensiz bir profil çiziyorsanız yalnız olmanızın nedenini bulduk demektir. 
Hemen şunu düşünün: geçmiş siz ona takılmadıkça ve benzer davranışlarla aynı sonu yaratmadıkça tekrarlamaz, yapmanız gereken her zaman geçmişi geçmişte bırakıp, yaşananlardan ders almış şekilde, yepyeni bir sayfa açmanız.

Karşı cinse itici gelen bazı davranışlara sahipsiniz

Bazı davranışlar istisnasız karşı cinse itici gelir ve ilişkiden soğutur. Erkek ya da kadın hiç fark etmez bu davranışların etkisi kaçınılmazdır örneğin daha başlarındayken ilişki ile ilgili fazla beklentiye girmek, duygusal olarak baskı yapmak, sürekli nerede, ne yaptığını sormak, sıkça onu sevdiğinizi söylemek veya devamlı mesaj atmak, ilgi beklemek, aşırı kıskançlık, eski defterleri karıştırmak, baskı yapmak, çocuk gibi davranmak, dır dır etmek gibi… Siz siz olun bu tip davranışlarınız varsa onları törpülemeye bakın! Bazı davranışları yok etmek için tekrarlamamak gerekir. Bu, benim ve olduğum gibi olmak istiyorum gibi bir düşünce tarzı bazı durumlarda doğru bir bakış açısı değildir, olduğunuz haliniz insanlara itici geliyorsa değişmeli ve kendinizi yenilemelisiniz.

Her ilişkiyi kanka moduna çeviyorsanız

Potansiyel sevgiliniz, hoşlandığınız ya da birlikte olduğunuz kişi ile dost olmak elbette çok önemli ve gerekli ama bu dostluğun seviyesine dikkat etmek gerek. İlişkilerde fazla dostane tavırlarda bulunmanın ilişkinin aşka dönüşmesini engellediği ispatlanmış bir gerçek. Fazla yüzgöz olmak, hayatının ve eski ilişkilerinin tüm detaylarını anlatmak ve dinlemek gibi insanların yakın arkadaşları ile paylaştığı detaylar genellikle ilişkileri aşk boyutundan çıkararak dostluk çizgisine çekiyor. Sevgiliyle diyaloglarda onu anladığınızı belli etmek için kendi cinsiyetinizden ve onun gerekliliklerinden vazgeçmemelisiniz. Her kadın karşısında tam bir erkek, her erkek de karşısına tam bir kadın görmek ister. Eğer ilişkilerinizde arkadaşlık ve flört enerjilerini ayarlayamıyorsanız bir dönem etkileyici taraflarınızı öne çıkararak iletişim kurmalı ve kendinize uygun bir flört şekli oluşturmalısınız.

Fazla ukala ve beklentili iseniz

İlişkilerde kendini aşağı görmek ne kadar sakıncalı ise kendini üstün ve ayrıcalıklı görmek de o kadar tehlikelidir. İlişkilerde iki taraf da fedakarlıkta bulunmalı ve bir arada kalmak için çaba, özen göstermelidir. Bir taraf kendisini üstün, karşı tarafı aşağı gördüğünde ilişkinin bütün dengeleri sarsılır. Beklentilerini devamlı karşı tarafa yönelten, ilişkiyi kendi istediği şekilde yaşamaya zorlayan biri partneri ile uzun vadede uyum ve ahenk kuramaz. İnsanların bir kısmının uzun süreli ilişki kuramamasının nedeni bu uyumu sağlayamamalarıdır. Bazen ukala ve kendini beğenmiş insanlar ilişkilerin ilk zamanlarında ilgi görseler de zaman geçip gerçek duygular ortaya çıktığında ve huzur isteği ağır bastığında tercih edilmezler. Böyle bir sorun yaşıyorsanız hemen empatik davranmayı öğrenmeli, mutlu olmak için karşı tarafı mutlu etmeniz gerektiği gerçeği ile yüzleşmelisiniz.

Fazla agresifseniz 

Yapılan araştırmalar agresif insanların uzun vadede birlikte olmaktan çekinilen insanlar olduğunu ortaya koymaktadır. Her küçük olayı büyük meseleler haline getiren, geçinilmesi zor kişiler genellikle partner olarak tercih edilmezler. Agresif ya da pasif agresif insanlar fazla alıngan, insanları tedirgin eden ve her an bir olay çıkartabilecek yapıları yüzünden partnerlerinin kendilerinden uzaklaşmalarına neden olurlar. Yüksek sesle tartışan, kavga etmeye meyilli hele de şiddet çağrıştıran bir kişi iseniz hemen öfke kontrolü desteği almanızı ve hayatınızın geri kalanında kendinizi makul tepkiler vermek üzere terbiye etmenizi öneririm. İlişkiler güven, sevgi, saygı kadar nezaket ve sabır ile ilerler, gelişir.

Haftanın Sözü: “Boşuna kendinizi kandırmayın, sürekli yaptığınız şey ne ise siz o sunuz.” Aristo

Haftanın Kitabı: “7 Adımda Daha İyi İlişkiler” Prem P. BhalaCansu Yağız Tüm Yazıları

Kapat