Toplam 3,5 Milyon üye. 1.025 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

2 soru 2 cevap (14)

İlişki koçu 20 Ocak 2012

 

Merhaba ben nişanlımdan ayrıldım yaklaşık 5 ay önce ama onu unutamıyorum. Şu an yeni bir ilişkiye başladım ve erkek arkadaşım bana körü körüne aşık. Benim aklımdaysa hâlâ nişanlım var onu unutamıyorum. Bu yüzden de hayatımda olan kişiye haksızlık ettiğimi düşünüyorum. Sizce ne yapabilirim?

Merhaba,

Nişanlınızla çok kısa süre önce ayrılmış olmanız nedeniyle hâlâ unutamamış olmanız normal. Eğer sürekli onu düşünmez ve başka şeylere odaklanırsanız bir süre sonra tamamen unutur, zaman zaman hatırladığınız bir anı haline getirebilirsiniz. Tabii eğer gerçekten unutmak istiyorsanız!!! Birini unutmak için önce unutmayı ve yeni bir hayat planlamayı arzuluyor olmanız gerekir. Erkek arkadaşınıza gelince; bir ilişkinin bitiminden hemen sonra yaşanan ilişkilerin klasik problemlerinden birini yaşıyorsunuz. Eğer erkek arkadaşınız için gerçekten bir şey hissetmiyor ve onunla sadece ilişki yaşamak ve eski nişanlınızı unutabilmek için birlikteyseniz, evet haksızlık ediyorsunuz. Kafanızı toparlayıp, daha fazla uzatmadan ve karşı tarafın duyguları ile oynamadan bitirmenizi öneririm. Ama yeni erkek arkadaşınıza karşı hisleriniz var ve ayrılırsam onu da özlerim diyorsanız. Bir karar vermeniz gerekiyor demektir, eskiyi irdeleyerek yeni bir ilişkide mutlu olamazsınız. Kendinizi tamamen yeni ilişkinize verebilecekseniz, biraz daha denemenizi ve yeni ilişkinize zaman tanıyarak, tadını çıkarmanızı öneririm.

Sevgiler.

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

Merhabalar, öncelikle yeni yılınızı kutlar ve sizlere bol huzur, mutluluk ve sağlık getirmesini dilerim.

Uzun süredir içinde olduğum bir durumu sizinle paylaşmak ve önerilerinizi almak isterim.

Ben 23 yaşındayım ve yurt dışında yaşıyorum. Bundan birkaç ay önce, 3 aylık bir staj için İstanbul’a gelmiştim ve o esnada staj yaptığım firmada birine aşık oldum.

Aslında bundan 1 yıl önce 3 senelik bir ilişkim vardı, anlaşmazlıklar, kıskançlık ve karşı tarafın hayatı çok basite alıp sorumluluk sahibi olmaması nedeniyle ilişkime son vermiştim. Uzun zaman hayatıma kimseyi sokmak istemiyordum ama staj esnasında tanıştığım o mükemmel adam bütün kimyamı alt üst etti. Benimle aynı departmanda ve uzun süredir o firmada calışıyordu. Aslında stajımın ilk 3 haftası, birbirimize 2 veya 3 defa laf atmıştık, en çok ondan çekiniyordum ve çok soğuk biri olduğunu düşünüyordum ta ki onunla aynı projede çalışana kadar… Bu proje için ikimiz görevlendirilmiştik, ilk günden itibaren aramızda çok samimi sohbetler ve bir iletişim başlamıştı. Her şeyden konuşuyorduk, ailemiz, gezdiğimiz yerler, iş sonrası ne yapacağımız, kadın erkek ilişkileri… Tabi bu esnada birbirimize bakışmalarımız, çekingen, ellerimizi nereye koyacağımızı bilemez hallerimiz vardı. Bütün o bölümde çalişan herkes aramızdaki yakınlığın farkındaydı hatta en yakın arkadaşları benimle birlikte olduğu zamanlar, birbirimize çok yakıştığımızla ilgili imalarda bulunuyorlardı ve o bunlardan hiç rahatsız olmuyor, gülüyordu. Onda ilgimi çeken en büyük özellikler, 29 yaşında olmasına rağmen çok daha olgun düşünmesi, ne istediğini bilen, sorumluluk sahibi, ailesine çok düşkün, insanları seven (kendisi de o firmada çok sevilen biri), romantik biri. Onun yanında kendimi çok güvende hissediyordum. Günler geçtikce aynı şekilde her şey devam ediyordu ama bir türlü net bir açıklama yapmıyor ya da duygularını itiraf etmiyordu.

Benim de ona karşı bir ilgim olduğu belliydi ve defalarca açıkça olmasa da ima etmiştim. Staj bitti, ben firmadan ayrıldım ve her şey de öylece bitti. Ne bir arama ne bir konuşma ne bir görüşme, hiçbir açıklama yapmadı. Günlerce bekledim hatta o firmadaki, aynı bölümdeki birçok kişi ile görüşüyoruz ama ondan hiçbir adım yok, bir arama sorma yok. Sanki hiç birbirimizi tanımıyormuşuz gibi…

Neden bir teklif, bir konuşma yapmadı? Neden duygularını açmadı? Anlam veremiyorum. Aklıma gelen birkaç sebep var ama yine de anlam veremiyorum. Acaba o firmadan bana birkaç kişiden arkadaslık teklifi gelmesi mi, bir arkadaşının stajdan uzun bir süre sonra teklif yapması mı? Benim yurt dışında oturmam ve hâlâ bir yıllık okulum olması mı? Çünkü defalarca bana okuluma Türkiye’de devam edip edemeyeceğimi sormuştu. Yoksa utangaçlık mı? Başka ideallerinin olması mı?

Temmuz ayından itibaren aynı firmada çalışmaya başlayacağım ama bu olay yüzünden hâlâ tereddütlüyüm. Ona içimden kızgınım. Sevsem de onu her gün görmek bana acı verecek, kendimi kötü hissettirecek. Bu durum işime de yansır diye korkuyorum.

Ama her anım onu düşünmekle geçiyor, onu çok özlüyorum. Sizce ne yapmalıyım? Bana yardım edersiniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Merhaba,

Öncelikle iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim, size mutlu sağlıklı bir yıl dilerim. Yaşadığınız durum gerçekten ilginç, yaşadıklarınıza bakılırsa onun da sizden hoşlanmış olduğu belli. Dediğiniz gibi belki çekingen, belki sizin yurtdışında 1 yıl daha geçirecek olmanız onu durdurmuştur. Sebep her ne ise belli ki onu durduracak geçerlilikte bir nedeni var. Böyle durumlarda yapabileceğiniz iki şey vardır. 1. Neden ve niçinleri bir kenara bırakır, hayatımın bir döneminde yaşadığım güzel bir anıydı der ve bu konuyu kapatırsınız. Temmuz’da döndüğünüzde duygularınızı işinize karıştırmadan aynı firmada çalışırsınız. 2. ise onunla iletişime geçer nasıl olduğunu, neden arayıp sormadığını sorarsınız, tabii bunu iğnelemek için değil dostça neler olduğunu anlayabilmek için yaparsınız. Eğer sizinle aranızda hiçbir duygusal yakınlaşma yokmuş gibi konuşur, dostça davranırsa, kafanızda bu olayı bitirmeye çalışırsınız ama en azından içinizi kemiren bu belirsizlikten kurtulmuş olursunuz. İş olayına gelince iş hayatınız için önemli olabilecek kararlara duygusal durumunuzun etki etmesine izin vermemenizi öneririm. Hayat bazen zorluklar getirir, olaylar değil onlara verdiğimiz tepkilerdir bizi biz yapan.

Sevgiler.

Sizin de soru(n)larınız varsa soruyorum@gayet.net adresine gönderebilirsiniz.Cansu Yağız Tüm Yazıları

Kapat