Toplam 3,5 Milyon üye. 1.000 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

2 soru 2 cevap (22)

İlişki koçu 16 Mart 2012

İyi günler Cansu hanım. Benim iyi ve dengeli giden bir ilişkim var. İkimiz de meslek sahibiyiz yalnız arkadaşım Doğu hizmetinde. İki yıl orada kalmak zorunda. Geldiğinde de askere gidecek ama ben evlilik için 3-4 yıl beklemek istemiyorum. Ancak evlilik konusunu da açmadı hiç. Ben evlenmek isteyip istemediğini de bilemiyorum. Evlenme teklifi almak için ne yapmam gerekir bu durumda?

Merhaba,

Eğer ilişkiniz iyi ve dengeli gidiyorsa, karşılıklı sevgi ve anlayış varsa bu sorununuzu sevgilinizle paylaşabilirsiniz. Yalnız bu konuyu paylaşırken dikkat etmeniz gereken birkaç husus var. Birincisi evlenmek için baskı yapıyor durumuna düşmemek ve sevgilinizi de böyle hissettirmemek için kendinizi ifade ediş biçiminiz çok önemli. Hislerinizden, bu ilişkiye olan güveninizden bahsedin. Bu sebeple bu kadar zamanı ilişkiyi ciddi bir hale getirmeden geçirmek istemediğinizi anlatın. Onun bu konudaki fikirlerini sorun, “Sen bu ilişkinin geleceği ile ilgili ne düşünüyorsun? Senin fikrin nedir?” gibi onun da fikrini alacak şekilde konuyu ilerletin. Israrcı ve evlenmeye ihtiyaç duyan biri gibi görünmeyin. Eğer o da sizinle aynı fikirdeyse mutlaka ortak bir kararda buluşursunuz. Onun farklı fikirleri ve planları varsa ve sizinkiyle uymuyorsa bile, fevri olmayın onu dinleyin. Düşünmesi için zaman verin, bazen insanlar düşünüp taşındıktan sonra fikirlerini değiştirebilirler, unutmayın.

Sevgiler.

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

Selam! Ben 37 yaşındayım, evli ve iki çocuk babasıyım. Ama yaklaşık 1 yıldır 21 yaşında biriyle beraberim. Duygularımı kaptırdım bu genç hanıma ve onsuz hiçbir şeyi düşünemez oldum. Bunun ahlaki olmadığını, bu tür bir ilişkiye girmemem gerektiğini biliyorum ve o da bunu bildiğini, yaptığımızın yanlış olduğunu söylüyor. Ancak 8-9 aydır eşimle cinsel anlamda birlikteliğimiz olmadı. Çünkü gerçekten yaşamak istediğim ilişkiyi kalbimin attığı kişiyle yaşıyabiliyorum. Bu ve buna benzer şeylerden ötürü evde bazı problemler çıktı tabii ki. 14 yıllık bir evliliğin ardından eşime bunun izahını yapamıyorum ve onu üzmek ona haksızlık etmek de hiç istemiyorum. Bana başkasınının olup olmadığını sorduğunda inkar ettim hep çünkü birlikte olduğum kişiyi de tanıyor. Kız arkadaşımla beraberken çok mutlu hissediyorum kendimi. Gelip geçici bir şeydir diye biraz zamana bırakmaya karar verdiğimde, mutsuz huzursuz biri olup çıkıyorum. Yokluğunda onu çok özlüyorum. Benimle her şeye hazır olduğunu fakat yuva yıkan insan durumunda kalmayı istemediğini söylüyor. Sizce napmalıyım?

Merhaba,

Öncelikle 14 yıl süren bir evliliğin monotonlaşması gayet normal. Siz de bu monotonluğu fırsat bilip başka bir aşka yelken açmışsınız. Sizin de kabul ettiğiniz gibi bu yaşadığınız eşinize büyük bir haksızlık oluyor. Fakat insan hayatında böyle durumlar yaşanabiliyor, bu zor kararda size önerim kendinizi ve duygularınızı doğru analiz etmeniz. Yeni bir ilişki yeni heyecan ve tutku demektir ama bu yeni ilişki eskidiğinde de eşinizle yaşananlar tekrar edebilir. Bazen var olan ilişki eski heyecanını yitirdiğinde, çocuklar ve rutin evlilik hayatı da buna eklendiğinde bu heyecanı dışarıda ararız. Ama var olan gittiğinde yani eşinizle ayrıldığınızda, yeni sevgilinizle yeni bir hayat kurup aynı rutinleri yaşadığınızda bu kararınızdan dolayı çok pişman olabilirsiniz. Eşinizle ayrılmaya karar vermeden evvel bütün bunları iyice düşünmelisiniz. Ama ben yeni ilişkimde çok mutluyum, onu çok seviyorum, eşimde bulamadıklarımı onda buldum, yaşadıklarım geçici duygular değil diyorsanız, kararınızın arkasında durup, eşinize dürüst olmalı ve ayrılmalısınız. Elbette iki çocuğunuz ve 14 yıllık eşinizin hayatını garanti altına alarak kendinize mutlu olacağınız bir hayat kurmak hakkınız. Bu hayati kararı verirken kendinize biraz daha zaman vermenizi, duygularınızı, kaybedeceklerinizi ve kazanacaklarınızı iyice ölçmenizi öneririm, bu süreçte 14 yıllık paylaşımları, fedakarlıkları ve görevlerinizi de ihmal etmemenizi tavsiye ederim.

Sevgiler

Sizin de soru(n)larınız varsa soruyorum@gayet.net adresine gönderebilirsiniz.Cansu Yağız Tüm Yazıları

Kapat