Toplam 3,5 Milyon üye. 1.025 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

2 soru 2 cevap (25)

İlişki koçu 06 Nisan 2012

 

Sevgilimi sevip sevmediğimi bilmiyorum. 3 yıldır ayrılıp barışıyoruz. Ben bu durumdan çok sıkıldım. Tamamen bitirmek istediğimde bir şekilde bitmiyor. Farklı şehirlerde olduğumuz için ilişkiyi sadece telefondan ve net ortamından yaşamak insanı gerçekten yoruyor. Bir taraftan da çok özlüyorum. Zaten çalıştığı için fazla zaman ayıramıyor, sürekli konuşamıyoruz, konuştuğumuz zamanlarda da beni kısıtlamaya çalıştığı için tartışıyoruz. Gereksiz kıskançlıkları gitgide artıyor. Şu an askerde ve ben onu bekliyorum tabi ama gelince ne olacak bilmiyorum. Kopamıyorum ondan. Evlenelim derse de evet diyeceğimi sanmıyorum. Çok tuhafım. Sizce bu aşk mı, sevgi mi, alışkanlık mı?

Merhaba,

3 yıldır süren bir ilişkiniz olduğunu belirtmişsiniz ve duygularınızdan emin olmadığınızı yazmışsınız. Aslında 3 yıldır devam eden bir ilişkide sağlıklı olan iki tarafın da duygularından emin, beklentilerinde kararlı olmalarıdır. Belki ayrı şehirlerde olmanız, istediğiniz her an görüşme olanağınızın olmayışı ve partnerinizin gereksiz kıskançlıkları duygularınızdan emin olmamanızın nedeni olabilir. Erkek arkadaşınızın askerde olmasını, duygularınızı tartmanız ve bu ilişkiyi ciddi bir seviyeye taşımak isteyip istemediğinizi anlamanız için size verilmiş bir zaman olarak değerlendirin. Bu sıralar kıskançlıklarının artmasının nedeni askerde ve sizden uzak olması olabilir, Değerlendirirken bu psikolojiyi de düşünün. Onun yokluğunda bu ilişkiden beklentilerinizi ve bu beklentilerin ne kadarının karşılanacağını ölçüp tartın, erkek arkadaşınız döndüğünde onunla etraflıca konuşun, sizi rahatsız eden hareketlerini, ondan ve ilişkiden beklentilerinizi, ona olan hislerinizi uygun bir dille anlatın ve onun da fikirlerini öğrenin. Eğer ortak bir yol bulabilirseniz, onunla birlikte olmak, bir gelecek planlamak için sizi motive edecek duygulara sahipseniz, bu ilişkiye daha uyumlu bir şekilde devam edersiniz. Eğer bu süre içinde duygularınızda azalma varsa hayatınızın devamını bu kişi ile geçirmek istemiyorsanız, askerden dönmesini bekleyip, döndükten sonra uygun bir dille ilişkiyi bitirmek istediğinizi paylaşırsınız.

Sevgiler.

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

Merhaba. Ben de uzun zaman birlikte olduğum kişiyle şu an nişanlıyım. İmam nikahımız filan kıyıldı ama bazı sorunlar yasıyoruz. Kendisini çok seviyorum ama beni gerçekten anlamıyor. Öyle zamanlarda öyle yanlış anlamalara maruz kalıyorum ki çoğu zaman kendimi haklı olduğum halde ifade edemiyorum. Ve bazı bayanlarla konuştuğuna şahit oluyorum, birliktelik söz konusu değil ama sonuçta sadece bana bana ait olmasını istiyorum. Yardım ederseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Merhaba,

İlişkilerin en büyük düşmanı iletişim kuramamaktır, henüz evlilik yolunun başındayken bu sorunlarınızı halletmeniz, sağlıklı ve mutlu bir evlilik yaşamanız için şarttır. Nişanlınızın sizi anlamadığını belirtmişsiniz, size önerim iletişim kurarken, doğru zamanda, doğru sözlerle yani suçlama, yargılama ve eleştiri yapmadan konuşmaya çalışmanız. Yanlış anlamaları önlemek için iletişimde kendi hislerinizi doğru anlatmayı öğrenmelisiniz. Sizi nelerin rahatsız ettiğini, niye ettiğini ve ne hissettiğinizi anlatmalı, sizi anlamasını sağlamalısınız. Nişanlınızın başka kadınlarla konuştuğuna şahit oluyorum demişsiniz. Konuştuğu kişiler gerçekten arkadaşı ise sizinle tanıştırması ve bu konuda içinizi rahatlatması gerekir. İlişikler şeffaf ve adil olmalıdır, bu konularda tavrınız net olmalı. Önümüzdeki günlerde nişanlınızla ciddi bir konuşma yapmalı kafanızdaki bu soruların cevaplarını almalısınız. Eğer tüm uğraşlarınıza rağmen ileride bir düzelme göremezseniz, evlilik kararınızı gözden geçirmenizi öneririm.

Sevgiler.

Sizin de soru(n)larınız varsa soruyorum@gayet.net adresine gönderebilirsiniz.Cansu Yağız Tüm Yazıları

Kapat