Toplam 3,5 Milyon üye. 1.025 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

Sağlıklı Kavga Kılavuzu

Uzmanından 24 Mayıs 2012

Kelime anlamı olarak hiç hoş bir şey çağrıştırmıyor olsa da kavga etmek, ister inanın ister inanmayın ya da kabul edin ya da etmeyin, bir ilişkinin temel yapı taşlarından biridir.

Biriken elektrik ve ufacık tefecik baş edilemeyen mevzular – ki her mevzuu gibi en başta baş edildiği düşünülmüştür ama evdeki hesap çarşıya uymaz ve bilinçaltının da calışma sistemi bizim aklımızın (ya da bilincimizin diyelim mi) almayacağı garipliktedir – artık içeride tutul(a)maz olur.

Kızgınlıklar sırtta biriktirilip, büyük bir paket haline gelip de belinizi bükmeden önce bunları bir şekilde bir yerlere dökmek, kusmak, ağırlığından kurtulmak önemlidir. Kendinizi ve iliskinizi temiz tutmak, yorulmadan dimdik durabilmek adına büyük bir adım, hatta büyük bir ihtiyaçtır.

Öte yandan kavga tehlikelidir de. Kavga bir kazanma hırsına dönüşür de amacından saparsa, ana hedef ilişkide yol almak değil de karşındakini alt etmek olursa işte o zaman faydadan çok zararı olur kavganın. Kavga bittiğinde başladığınız yerinçok gerisinde bulabilirsiniz kendinizi.

O yüzden birkaç maddelik basit bir “kavgada dikkat edilecekler” listesi yapsak dedim:

1) Kavganın ana fikrine sadık kalın, başka konuları karıştırmayın. Kavga konusu olabilecek başka biriktirdikleriniz, içinize attıklarınız varsa, bunun için başka kavga fırsatları yaratın ya da sabırla uygun zamanı bekleyin. Çok fazla konuda aynı anda kavga etmeye çalışmak yorucu ve yıpratıcıdır. Konumun dağılması, çözümden de uzaklaştırır sizi.

2) Eski defterleri karıştırmayın. Yeni defterlerin size yeteceğini aklınızdan çıkarmayın. Hep eski defterlerde dolanmak bir yere varılamadığı izlenimini pekiştirir; tarafları demotive eder ve sizi geriletir.

3) “Zaten” kelimesini kavga boyunca taraflara yasaklayın. Zatenlere girildiğinde bir daha o çıkmazdan çıkılması zordur.

4) Molalar verin. Sadece dinlenmek ya da sakinleşmek için değil; sağlıklı düşünebilmek için de anlık geri çekilmeler gereklidir. Tabloya bazen uzaktan bazen de karşı tarafın penceresinden bakmak çok büyük fayda sağlar. Bu molalarda mutlaka “niye kavga ediyorduk biz?” sorusunu da sorun ki (bknz. madde 1) konudan çok uzaklaştıysanız çok geç olmadan toparlayabilin.)

5) Son olarak da kavgayı sonunda mutlaka tatlıya bağlayın. Üstüne gülmeyi, kendinizle dalga geçmeyi becerebilin. Sırtınızdaki yükten kurtulmaya çalışırken yenilerini eklemeyin. Elbetteki kavgayı ciddiye alın ama arkanızda bırakmayı da unutmayın.

Bol kavgalı günler! (Şaka yahu şaka ;) )Fikri Baskın Tüm Yazıları

Kapat