Toplam 3,5 Milyon üye. 1.025 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

Yürümeyen (?) ilişkilerden ders almak

Uzmanından 02 Şubat 2012

Unutmayın, başınızdan her ne geçmiş olursa olsun, olmanız gereken yerdesiniz. Hepimiz gibi!

Geçenlerde bir okuyucumuzdan birkaç satırlık bir mesaj aldım. Aslında bir sorusu, bir yorumu yoktu, sadece içini dökmek için, farkına vardığı şeyi paylaşmak için – belki de anormal olmadığını teyit ettirmek için – yazmıştı. Üç aşağı beş yukarı şöyle diyordu mesajı:

Yaklaşık iki sene süren ve oldukça da ciddi bir yöne doğru ilerleyen ilişkim geçen sene bitti. Daha önceki pek çok ilişkimin aksine dediğim gibi oldukça ciddi bir sona doğru ilerlerken bitmesi önceleri oldukça üzmüştü beni. Geçenlerde Facebook’ta eski sevgilimin bir fotoğrafını gördüm. Yanında annesi, eşi ve yeni doğan bebekleri vardı. Pek çok ortak arkadaşımızın (ve hatta kendimin de) bu durumun bana çok ağır gelebileceği, çok üzücü olabileceği endişesine rağmen o an hissettiğim şey sadece rahatlamaydı. O fotoğraftaki ben olmadığım için mutluydum. O fotoğraftaki iyi ki ben değildim.

Bu satırlar bana ilk olarak birkaç hafta önce yine burada yazdığım hem de aynı yazıda birden çok kere yazdığım bir deyimi hatırlattı: “Su akar, yolunu bulur.” Daha kaderci bir yaklaşımla “Her şey olacağına varır” da denebilir. Önemli olan bunun farkında olmak ve karalar bağlamamak. Zamanı geldiğinde, bir ilişkinin ardından yaşanan o ilk akut acılar, şaşkınlıklar ya da farklı bir perspektiften bakacak olursak rahatlamalar ve özgürlük hissi geçtiğinde ilişkiye daha tarafsız bir gözle bakabilir olduğunuzda, biraz uzaklaşmış olarak ilişkiye kuşbakışı bir göz atabildiğinizde “görebilmek”. Evet demek istediğim aslında “bakmak” değil, “görmek” Bitmiş bir ilişkiyi analiz edebilmek, ilişki içindeki kendini, nelerin değiştiğini, nelerin hiçbir zaman değişmediğini; ne kadar bükülebildiğini, ne kadar katı ya da tavizsiz olduğunu görmek, anlamak ve kendini tanımak. Her biten ilişki,kendimizi tanımak konusunda bize çok büyük bir adım hediye eder. Önemli olan bu adımı korkmadan atabilmek, gecikmeden, zamanında o yolu alabilmektir.

Sonuçta burada durup yazımızın kıssadan hissesinden bahsetmek lazım. İnsanlar hayatımıza bize bir şeyler öğretmek, bir şeyler katmak için girerler. Biri gelir, biri gider ama her biri bizi sonrasında farklı biri hakine getirir. Ve bir gün artık hayatımızda olmadıklarında, geride bir şeyler kalmış olur. Ama artık hayatımızda olmamalarının da çok net bir sebebi vardır. Ve bu durum emin olun ki kötü değildir. (Aksine, aslına bakarsanız pek çok olayda, iyidir bile!)

Bir dönem birlikte hiç ayrılmayacağınız bir geleceğin planlarını yaparken bir süre sonra birbirine “hayatta başarılar” diliyor olmak ilk düşünüldüğünde garip gelse de aslında bu tam da olması gerekendir. Sonunda herkes olması gereken yerde olması gereken durumdadır. Unutmayın, başınızdan her ne geçmiş olursa olsun, olmanız gereken yerdesiniz. Hepimiz gibi!

Önemli olan ilişkiden alınması gereken dersi – iyi ya da kötü – alabilmektir. İnsan ancak o zaman büyür. Bir sonraki ilişki ancak doğru dersler alındığında bir öncekinin gölgesinden kurtulur.Fikri Baskın Tüm Yazıları

durga 04 Temmuz 2013 18:41
Aslında yaşanan her ilişki, bir sonra ki ilişkiye hazırlar insanı..
Kapat