Toplam 3,5 Milyon üye. 1.000 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

Suçluluk duymadan ayrılmak

İlişki koçu 04 Eylül 2012

Bu haftaki yazıma milattan 2000 yıl önce Hititlere ait kalıntılar içerisinde bulunan bir duvar yazısı ile başlamak istedim. “Tanrım, bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için ‘cesaret’, değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etmem için ‘sabır’ ve ikisi arasındaki farkı bilmem için ‘akıl’ ver.

Bugüne kadarki tüm yazılarda kendimizde değiştirmemiz gerekenlerden, kişisel hatalarımızdan ve pozitif yönde değişim ihtiyaçlarından bahsettim. Bu hafta ne yaparsak yapalım değiştiremeyeceğimiz, sonucundan, bitişinden asla suçluluk duymamamız gereken durumları ve olayları listelemek istedim.

Bazen kontrol edemediğimiz durumların sonuçları gereksiz yere bizi üzer ve hırpalar, oysa ki en büyük rahatlık değiştiremeyeceğimiz durumlar ile ilgili iç huzuruna ve vicdan rahatlığına sahip olmaktır. Ne yaparsak yapalım bazı durumları, bazı kişileri değiştiremeyiz çözüm, kabullenmek ve bırakmaktır.

Özellikle de ilişkilerle ilgili değiştiremediğimiz durumlar için duyulan suçluluk çok yıpratıcıdır. Bitmesi gereken bir ilişkiye körü körüne bağlanmak, ilişkinin devamı için ısrar etmek ve bitişi için kendinizi suçlamak asla doğru değildir. Böyle durumlarda kendimiz de dahil bir suçlu aramak sadece acıyı büyütür. İnsan bir ilişkiyi başlatabilme sorumluluğunu aldığı gibi bitirebilme cesaretini ve gücünü de kendisinde bulmalıdır. Her sorunun bir çözümü vardır ve bazen çözüm ayrılıktır.

Yapılması gereken, bitiş yerine yeni hayata odaklanmak, kişisel yaraları sarmak için yeni adımlar atmaktır. Geriye dönüp bakmadan ve vicdani hesaplaşmaları bir kenara bırakarak önüne bakmayı öğrenmelidir insan. Durumları değiştirebilmek için kendini feda etmek ve ısrar etmek yerine hayatın pozitif akışına inanarak yeni bir hayat kurmak cesaretini gösterebilmek gerekir. Aşağıdaki durumların açıklaması ne olursa olsun o ilişkiden, o ortamdan ve yükünden kurtulmak şarttır, işte o durumlar;

1.      Başkasını seviyorsa ve sizden ayrılmak istiyorsa

2.      Bağımlı  ve kurtulmak istemiyor ise (Uyuşturucu, alkol vs.)

3.      Şiddete başvuruyorsa

4.      Sizi aşağılıyor ve hor görüyor ise

5.      Temel değerleriniz ve inançlarınız uyuşmuyor ise

6.      Her konuda yalan söylüyor ise

7.      Sizi aldatıyor ise (Bir kerelik bir hata değil sürekli tekrarlanan bir durum ise)

8.      Ailenizi ve yakınlarınızı aşağılıyor, hor görüyor ve kötü davranıyor ise

9.      Hayatında kötü giden her şeyin sorumlusu olarak sizi görüyor ve devamlı suçluyor ise

10. Size olan sevgisi bitti ise

Haftanın Kitabı: Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak” Dale Carnegie

Haftanın Sözü:Affetmek ve bırakmak, geçmişi değiştirmez ama geleceğin yolunu açar.” Paule Boose Cansu Yağız Tüm Yazıları

petert 06 Eylül 2012 13:43
Bence bu tip yazılarınızla ciddi bir okul görevi görüyorsunuz. Teşekkür ederiz.
demetnus21 06 Eylül 2012 13:46
zaten o 10 maddeden birisi varsa, artık ilişki yok demektir. suçluluk duyulmaz
cengo705 08 Eylül 2012 14:50
Mükemmel bir yorum
Kapat