Toplam 3,5 Milyon üye. 1.025 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

Hiç Durma Bence

Uzmanından 06 Eylül 2012

Evet, haklısın. Yıllardır tanıdığın, iyisini kötüsünü, tüm huylarını bildiğin o yakın arkadaşın var ya… Hani aklına bir süredir kötü kötü fikirlergetiriyorsun ya. Malum bir süredir yalnızsın, hiçbir yere varmayan günlük ilişkilerden yoruldun sıkıldın ve musdaripsin ya. Tamam işte… Daha iyisini mi bulacaksın? Hiç durma bence.

Hem baksana; onun da sana ilgisi var gibi. Ne kadar seviyor seni, koruyor, kolluyor, birlikte geçirdiğiniz her vakit ne kadar güzel ve özel görünüyor. Dertleşiyorsunuz, sırdaşsınız; ikiniz de “Ben en iyi sen anlıyorsun” hissindesiniz. Gidip gelen diğer hissiniz de “Her şey ne kadar kolay olurdu…” değil mi? Demiştim galiba: Hiç durma bence.

Aaa… Bir de çevreniz var tabii. Zaten yıllardır sizi birbirinize ne kadar yakıştırıyorlar değil mi? Zaten bıyıkaltından bir gülümseme, bu işin sonu belli. Siz de itiraf etmeyin bakalım, biz çok gördük geçirdik bunları diyenler ne kadar çok değil mi? Hiç mi duymadın? O belki de “o”nun yanındayken başka hiçbir şey duymamandan kaynaklanıyordur. İnsan bazen ne bir şey görüyor ne de duyuyor değil mi? Sen de bence aynen bu yolda, burnunun dikinde devam et. Burnunun gösterdiği yön her zaman en doğru yön zaten. Hiç durma bence.

Arkadaşlık ederken birbirinizin ilişkilerini de görüyor, gözlemliyor, birbirinize ilişkiler hakkında tavsiyeler de veriyorsunuzdur kesin. En nihayetinde siz iki iyi arkadaşsınız. Arkadaşlar ne yaparlar? Birbirlerinin iyiliğini düşünür, bunun için çaba sarf ederler değil mi? Dolayısıyla ilişkilerle ilgili her zaman sizin yanınızdadırlar değil mi ikilem ve çelişkiler esnasında, ne kadar da taraflıdırlar aslında değil mi? Ve bu ne kadar da iyi gelir öylesi durumlarda ve aslında ileriye yönelik, sadece ikiniz kaldığınızda ne kadar da yanlış bir veridir aslında. Arkadaş olarak tanıdığınız kişilerin ilişkilerle ilgili bakışını ne kadar da tanıyamazsınız aslında… Sonuçta kendini koymazsın ki hiçbir zaman karşısına ve böylesi bir öngörü ne kadar da mümkünsüzdür. Ama yine de, tersini de söylesem bir şey değişmeyecek ki. O yüzden, hiç durma bence.

Hiç vakit kaybetme aslında. Çünkü ilk aşama biraz alengirli. Ondan sonrası çok daha hızlı. Eğer ki arkadaşın birazcık olsun aklı başında ve öngörü sahibiyse, seni sakinleştirmeye, durdurmaya çalışacaktır. Bu durumda sen kendini kötü hissedip kendi kendine arkadaşlığını yok etme yoluna girebilirsin. Belki bir gün anlarsın ne yaptığını ama çok geç olabilir. Yok, o da senin gibiyse, ah işte tencere kapak… 

Gerçekten çok zor inşaa edilen “arkadaşlık” denen şeyi, kolay kolay sırtı yere gelmez, her zaman herkese dehşet bir güç veren “o şey”i yıkmanın, yok etmenin belki de tek yolunu birlikte buldunuz. Sıkı bir arkadaşlığın bir ilişkiye dönüşünü “bir sonraki aşama” sanarak yüzyıllardır düşülen o hataya düştünüz ve ileri değil geri gidişinizin ilk adımını attınız. Aylar, belki yıllar içinde elinizde bir arkadaşlık da kalmayacak şekilde oyuna geldiğinizi anlamanız belki de hiç mümkün olmayacak. Dedim ya, hiç durma bence. Hiç durmayın! Fikri Baskın Tüm Yazıları

cengo705 08 Eylül 2012 14:48
Teşekkürler
haylaz_22 18 Şubat 2013 12:35
hımmmmm
Kapat