Toplam 3,5 Milyon üye. 1.025 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

Yayvan İlişkiler

Uzmanından 03 Kasım 2011

Tek başına dolaşmak tarih oldu…

Sinemaya bile gruplar halinde gidiliyor. Barlarda, lokantalarda iki kişiler bile yok artık. En az üç kişi, çoğunlukla dört beş kişi birlikte çıkılıyor. Çıkma saatine yakın akıllı telefonlar elde herkes aranıyor.Şuraya gidiyoruz falancaya da söyle, gelin! Ne kadar kalabalık o kadar iyi .

Bir şeylerden mi korkuyoruz? Kaç kişi olursak yalnız olmayız? Tek başınalık ile yalnızlık ne zamandan beri birbirine bu kadar karıştırılır oldu? Ne zamandır sevgililier bile baş  başa çıkmaktan korkar oldu? Aslında korktuğumuz nedir? Kendimizle kalmak mı? Kuramadığımız ilişkilerin getirdiği yalnızlık mı? Grubumuzu ne kadar büyütürsek kendimizi o kadar güvende mi hissediyoruz? İlişkilerimizi ne zamandır halkla ilişkiler şeklinde yaşamaya başladık? Ne zamandır birbirimize kişiye özel mesajlar yerine kalıp e- postalar atıyoruz? Neden telefonu açıp “Ahmetcim, Zeynepcim doğumgünüme bekliyorum “ diye sıcak bir davette bulunmak yerine kurumsal “etkinlik” ihbarında bulunuyoruz? Arkadaşlarımız çok olduğu için mi, sosyal çevremiz geniş olduğundan mı yoksa aslında gerçek dostlarımız olmadığından mı? Facebook arkadaşlarımız ne kadar arkadaşlarımız? Arkadaş, dost, ahbap, tanış kavramları nasıl bu kadar birbirine karıştı? Duygularımızı, yaşantılarımızı paylaşarak hakiki ilişki kurmak yerine yaptıklarımızla ilgili haber bülteni okuyoruz? Telefonla aradığımızda neden birbirimizin nasıl olduğu yerine ne yaptığını veya nerede olduğunu soruyoruz? Karşılaşınca “n’aber” deyip cevabı beklemeden başımızı ötekine çevirince hatır sormuş mu oluyoruz? Kaç kişi olunca bir kişi ediyoruz? Kendimizi tamamlamak için daha kaç kişiye ihtiyacımız var? Arkadaşlarımızla iki kişilik ilişki kuramazken hangi cesaretle sevgili istiyoruz? Yoksa sevmeyi öğrenmeden sadece sevilmenin peşinde miyiz?

O halde çoğalalım, kalabalıklaşalım. Ancak  bilelim ki ilişkiler etrafa doğru esnetilip “genişletilerek” değil derinleşerek yaşanabiliyor.
Kapat