Toplam 3,5 Milyon üye. 1.025 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

Tedavilik aşık tipleri

İlişki koçu 11 Eylül 2012

Bazı özel durumlar ilişki yaşamayı zorlaştırır ve bazı kişisel sorunlar halledilmediği sürece insanları geçinilmesi zor kişiler haline getirir. Dolayısı ile bu tip sorunlara sahip kişiler bir ilişki içerisinde karşı tarafı mutlu edemezler. Kendi öz mutsuzlukları ile o kadar meşguldürler ki , bu tip kişilerin mutluluğu bulması için bir ilişkiye değil uzun süreli bir tedaviye ihtiyaçları vardır. Bu haftaki yazımda ilişki yaşamayı zorlaştıran, bu özel tipleri irdeleyip, tanıyacağız, işte tedavilik aşıklar!

Kuruntulu aşık

Çok kuruntulu ve kıskançtır, her küçük olaydan aldatıldığı hissine kapılır ve hep ihanete uğrayacağı düşüncesiyle meşguldür. Duygularını ve düşüncelerini paylaşmaz ama sürekli kurgular. Hiçbir şeye inanmaz, söylenenlerin ve görünenlerin arkasında başka şeyler olduğunu düşünür. Çok alıngandır, çabuk kırılır, sinirlenir, gücenir. Mizah duygusu zayıftır, şakadan anlamaz, her şakayı ciddi bir olay haline getirir.

İsyankar aşık

Tüm kurallara ve doğrulara karşıdır ama kendi çıkarları ve zevki için insanları kandırmakta sakınca görmez. İsteklerinin hemen olmasını ister. Beklentilerini erteleyemez. Uzun vadeli plan yapamaz. Yapsa da sorumluluklarını yerine getiremez. Sorumsuzdur. Belli bir işte uzun vadeli barınamaz. Mali yükümlülüklerini yerine getirmez. Her durumda kendisini haklı görür. Pişmanlık duygusu yaşamaz. Başka birine zarar verdiyse, birini incittiyse, ya bunu önemsemez ya da haklı gerekçeleri olduğunu düşünür.

Narsist aşık

Çok önemli biri olduğunu düşünür. Başarı ve yeteneklerini abartır. Yeterli başarı ortaya koyamadığı halde üstün biri olduğunun kabul edilmesini bekler. Özel ve biricik olduğuna, sadece başka özel veya statü sahibi kişiler tarafından anlaşılabileceğine veya bu kişilerle birlikte olması gerektiğine inanır. Aşırı beğenilme ve takdir edilme ihtiyacı içindedir. Kendisine özellikle iyi davranılmalı, beklentileri kayıtsız şartsız karşılanmalıdır. İnsanları sömürür, kendi çıkarları için başkalarını kullanmaktan çekinmez. Başkalarının duygu ve ihtiyaçlarını anlamaz, anlama çabası da göstermez. Başkalarını kıskanır, ama başkalarının kendisini kıskandığını düşünür. Kibirli ve kendini beğenmiştir, insanları küçümser.

Histerik aşık

İlgi odağı olmadığı durumlarda rahatsızdır. Cinselliğini ön plana çıkarır, baştan çıkarıcı ve tahrik edici davranır. Duyguları yüzeyseldir, sığdır, hızla değişir. Dikkat çekmek için dış görünüşünü kullanır. Hal ve hareketleri abartılıdır. Oynuyormuş hissi uyandırır. İnsanlar ve şartlar kendisini kolayca etkiler. İlişkilerin olduğundan daha yakın olması gerektiğini düşünür. Ve hiçbir zaman hak ettiği ilgiyi gördüğüne inanmaz.

Dengesiz aşık

Gerçek veya hayali terk edilme tehlikesine uğramamak için müthiş çaba harcar. İnsanlarla ilişkileri yoğun, aşkları tutkuludur. Ama istikrarsızdır. Bir gün sevdiğine aşırı değer verir, ertesi gün yerin dibine batırır. Düşünmeden ani hareketleri vardır. Aşırı para harcayabilir, beklenmedik anda beklenmedik kişilerle seks yapabilir, madde kullanabilir gibi uç eğilimleri vardır. Duyguları istikrarsız, hatta fırtınalıdır. Şiddetli huzursuzluk, gerginlik dönemleri yaşayabilir. Uygunsuz ve şiddetli öfkeye kapılabilir. Sinirini kontrol edemez. Stres durumunda hastalık derecesinde şüpheci olabilir.

Bağımlı aşık

Günlük kararlarını bile başkalarına danışmadan veremez. Hayatının önemli alanlarına ait sorumlulukları başkalarının yüklenmesini bekler. Destek ve onaylarını kaybetmekten korktuğu için başkalarının fikirlerine katılmadığını söyleyemez. Yalnızken çok rahatsız ve çaresizdir. Çünkü kendi kendine bakamayacağından korkar. Bir ilişkisi bittiğinde acilen başka bir ilişki arayışına girer. Çünkü bakım ve desteğe muhtaçtır. Yalnız kalmaktan aşırı derecede korkar.

Kusursuz aşık

Zihni ayrıntılarla, kurallarla, listelerle, düzenle, organizasyonlarla sürekli meşguldür. Hatta bu yüzden çoğu zaman asıl yapması gereken işi yapamaz. İnsanları rahatsız edecek kadar mükemmeliyetçidir. Ahlak ve değerler konusunda çok titiz ve katıdır. Cimridir. Ne kendisi ne de başkaları için para harcamaz. Para, gelecekte uğranabilecek felaketler için biriktirilmesi gereken bir şeydir. İnatçıdır. Esneklikten uzaktır. Eleştirel ve iğneleyicidir, her durumda kendinizi eksik ve yanlış hissetmenize neden olur.

Ezik aşık

Bunların arasından büyük platonik aşıklar çıkar. Eleştirilme, kabul görmeme, reddedilme korkusu büyüktür. Sevildiğinden emin olmadıkça insanlarla temasa geçmez. Utanma veya alay edilme korkusuyla yakın ilişkilerin içinde bile rahat değildir. Kendisini sosyal açıdan noksan görür. Kişiliğinde çekici bir taraf bulunmadığını, başkalarından aşağı olduğunu düşünür. Ve bütün bu korkuları nedeni ile sizi de aşağı çeker, sosyalleşmenizi engeller ve eleştirir.

Haftanın Kitabı:Enegram Kişilik Tipleri” Don Richard Ruso

Haftanın Sözü:Boşuna kendinizi kandırmayın,sürekli yaptığınız şey ne ise siz osunuz.” AristoCansu Yağız Tüm Yazıları

Kapat