Toplam 3,5 Milyon üye. 1.025 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

Erkekler neden aldatır?

İlişki koçu 25 Eylül 2012

Bu hafta sinemalarda “Sadakatsizler” adında bir Fransız filmi vardı. Film küçük hikayelerle erkeklerin gözünden aldatmayı anlatıyordu. Elbette konu ilgimi çekti, günümüzde kadın ve erkek aldatması hiç olmadığı kadar artmışken bu film bana kadın ve erkek arasındaki o büyük anlayış farkını tekrar hatırlattı.

Kadın ve erkeğin aldatma nedenleri bile birbirinden çok farklı. Araştırmalara göre ilişkilerde, aldatma daha çok duygusal boşluklar nedeniyle yaşanıyor ama kadınlar aşık oldukları için erkekler ise karşı cinsin cazibesine kapıldıkları için aldattığını iddia ediyor. Oysa ki aldatma bir sonuç ve bizleri bu sonuca götüren belirli sebepler var. Peki bu sebepler neler?

Bu haftaki konumuz “erkekler neden aldatır” önümüzdeki haftaki konumuz da “kadınların aldatma nedenleri” olacak. 

Erkekler aldatmanın genlerinde olduğuna inandırılmışlardır.

Ataerkil ortamlarda daha yaygın olmakla birlikte dünyanın her yerinde erkeğin aldatması, hele de duygusal bir bağ kurmadan sadece cinsellik yaşamak için aldatması, büyük bir olay gibi görülmez ve genetik yapılarına, seytana uymalarına, kadın tarafından kandırılmalarına ya da partnerlerinin hatalarına bağlanır. Hatta erkekler birbirlerini aldatmaya teşvik edebilirler, bu sevgililerini ya da eşlerini sevmediklerini, onlara karşı büyük bir suç işlediklerini düşündürmez. Rejim yapan birinin gizlice bir paket çikolata yemesi kadar masum bir kaçamak olduğuna inandırırlar kendilerini. Çoğu zaman sadece seks için yapılmış bir kaçamağı eşleri ve sevgilileri bile mazur görür ve üstünü kapatır. Dolayısı ile aldatma açıklanmamış doğal bir hak olarak bilinçaltlarına kazınır erkeklerin.

İlişkilerinden sıkılmış, sevgileri azalmıştır.

Erkekler sanılanın aksine var olan düzenlerini bozmayı son seçenek olarak düşünürler. Uzun ilişkilerde partnerlerine olan duygularını yitiren erkekler, ayrılmak yerine, başka bir kadınla ilişkiye girmeyi tercih eder. İlişkiyi kurtarmaya çalışmak ya da kurtulmayacak bir ilişkiyi bitirmektense erkekler aradıkları heyecan, aşk ve tutkuyu başka kadınlarda bulmaya çalışırlar. İlişkilerde paylaşım, birlikte vakit geçirmek, eğlenebilmek gibi sevgiyi arttıran eylemler azaldıkça. Partnerler birbirleri ile zaman geçirmek yerine kendi hayatlarını yaşamaya başladıklarında aldatmak için fırsatlar doğar. İnsan ruhu boşlukları yenileri ile doldurmak üzere çalışır dolayısı ile ilişkilerdeki uzaklıklar ve boşluklar aldatma ile doldurulmaya müsaittir.

İlişkilerinde bekledikleri değer ve ilgiyi görmüyorlardır.

Şunu kabul etmeliyiz ki istisnalar hariç ilişkinin hayal aleminden çıkıp, gözlerini gerçek dünyaya açan ilk taraf genellikle kadınlar oluyor. Oysa ki erkekler ilişkinin ilk günlerindeki  ilgili, toleranslı, heyecanlı ve bakımlı kadını istiyorlar. Kendi danışanlarımdan da gördüğüm erkekleri aldatmaya iten ve büyük hayal kırıklığı yaşamalarına neden olan duygu tam da bu: Erkek kendisine tapan kadının birden onu eleştirmeye başlamasının, kontrol etmeye çalışmasının ve isteklerini ancak zorlukla gerçekleştirmesinin rahatsızlığını yaşıyor. Dünyada yapılan araştırmalar da gösteriyor ki erkeklerin aldatmasındaki en büyük neden yeni biri tarafından değerli ve önemli hissettirilmek. Erkekler partnerlerinin fiziksel olarak özensiz hallerini, kilo almalarını ve benzeri değişimleri de bir tehdit, önemsenmeme belirtisi olarak algılıyorlar. Erkekler yaşlandıkça kaybetme korkusu yaşamaya başlarlar. Onları ruhen  yaşlı hissettirmeyecek şeylere ya da “daha genç ve dinç” hissettirecek, güçlerini kabul eden ve onları memnun etmeye çalışan birine ilgi duymaya başlarlar.

Cinsel hayatları monotonlaşmıştır.

Günümüzde cinsel isteksizlik erkekler tarafında da yaygın olarak görülüyor fakat yine de erkeklerin dışarıda renkli bir cinsel yaşam bulmak için aldatmaları en yaygın aldatma türü. Hatta erkek partnerini deli gibi severken, onunla ayrılmak gibi bir düşüncesi yokken bile renkli bir cinsel hayata ihtiyaç duyuyor. Ne zaman ki ilişkilerde cinsellik bir zorunluluk, monoton bir eylem haline geliyor erkek kendisini güçsüz, beceriksiz ve eskimiş hissediyor. Bu yenilgiyi atlatmak için aldatıyor, bu tür aldatmalar bir nevi kendini ispatlama dürtüsü. Kadın nasıl bağlılık ve güven duygusundan motive oluyorsa erkek de güç ve kudretli olma hissi ile yaşama tutunuyor.

Gergin ortamlardan, dır dır ve kıskançlıktan kaçıyorlardır.

Erkekler problemlerle uğraşmaktansa onlardan kaçmayı tercih ederler. Hele de kronik bir gerginlik varsa erkeği dışarıya itmek için daha iyi bir neden bulunamaz. Sürekli dert dinlediği, kavga ettiği, kıskanıldığı ve huzursuzluk yaşadığı ilişkilerden kaçmak için aldatan birçok erkek tanıyorum. Aşk enerjisinin yok olduğu, mesafelerin aradan kalktığı ve dert ortaklığına dönüşen ilişkilerde erkek kaçıp aşk arayışına girme eğiliminde oluyor. Erkekler saygı ve takdir göremediklerinde özgüvenleri büyük yara alıyor ve onlar bunu bir yenilgi olarak kabul edip en iyi üste çıkma yolunun “can yakmak”, aldatarak intikam almak olduğu gibi bilinçaltı bir dürtüyle hareket ediyorlar.

Haftanın Kitabı:Erkekler Kadınları Neden Aldatır” Clara Pernec

Haftanın Sözü:Aldatmak geçici mutluluk veren, kalıcı hasar bırakan bir eylemdir.” Richard MeyerCansu Yağız Tüm Yazıları

yetkin 26 Eylül 2012 16:03
Genel yaklaşım iyi.
serdar058 11 Mart 2013 14:43
Aldatmak geçici mutluluk veren, kalıcı hasar bırakan bir eylemdir.” Richard Meyer
serdar058 11 Mart 2013 14:44
Aldatmak geçici mutluluk veren, kalıcı hasar bırakan bir eylemdir.” Richard Meyer
jeton 12 Ekim 2012 19:01
Erkekler diye genelleme yapmak hoş değil tabi ama yinede güven olmuyor hiçbirine...
Kurtlar_Yuvası_Akpınar 13 Kasım 2012 21:56
sen güven verecenki oda sana güven versin bitanem
Kurtlar_Yuvası_Akpınar 13 Kasım 2012 22:02
bak güzelim bazı erkekler zevkine gider bazılarıda adam gibi sever tamam
hhaassbbii 10 Ocak 2013 11:29
bence erkekler kadınlara göre daha güvenilir oluyorlar
darklord_267 05 Ocak 2013 11:26
bence her kadın her erkeği elinde tutabilir.bunun içinde biraz akıllı olması gerekiyor.akıllı bir kadının demiyeyim kaba olcak bayanın bir erkeği elinde tutamamak gibi lüksü olamaz.erkeğin üzerinden ilgiyi eksik etmeyeceksin.kendine bakacaksın.değişikliklere açık olacaksın ve bizi de açacaksın... erkekler ilgi budalası değildir ama azıcık ilgisizlikte o ufacık bir an var tam orada bir baskası öyle bir geliyor ki anlayamıyorsun işte... o zaman erkek sizin gözünüzde aldatmıs oluyor üzücü.!
hhaassbbii 10 Ocak 2013 11:27
benim bildiğim bu söz kadınlar için söylenir,evlenilecek kadın vardır,eğlenilecek kadın vardır diye
hhaassbbii 10 Ocak 2013 11:27
benim bildiğim bu söz kadınlar için söylenir,evlenilecek kadın vardır,eğlenilecek kadın vardır diye
connol 20 Ocak 2013 22:31
hayır söylediklerinize pek kaılmıyorum sizin bahsetiğiniz bazı kendine güvensiz ve dışıarıyada o güven ni veremeyen erkek biçimöizir benim çok tanıdım ve sizin bu anlatılalrınızla alakası bile olmayasn yüzlerce ve hata dafazla arkadaşım var geneleme yapmanız mantıklı birşey değil benim yarumum bu .
serdar058 11 Mart 2013 14:43
erkek neden aldatılır erkek aldatırsa kanının da onu aldatması gerekmez ama öyle erkekler varki hak ediyor aldatılmayı bu konuda pek çok kadın haklı kardeşim aldatırsan aldatılırsın 2+2 = 4 ne demiş atalar ne ekersen onu biçersin aldatma karını sahip çık karına aldalıtma madem aldatıyorsun aldatılınca karına da hoş görü ile karşıla buynuzu yediğin mutlu ol şahsen ben aldatmam aldatana da karşıyım aldatan bülent ersoy gibi olsun
Kapat