Toplam 3,5 Milyon üye. 1.025 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

Uzun ömürlü ilişkiler

İlişki koçu 16 Ekim 2012

İlişkileri sürdürmek için ne yapmak gerekir? Tanıdığım birçok kişi belirli bir süre sonra ilişkilerindeki gerileme, monotonluk ve sevgi kaybı nedeniyle ayrılıyorlar oysa ki birlikte yıllar geçirmiş ve sevgilerini heyecanlarını kaybetmemiş birçok çift var. Bu haftaki yazı ilişkilerinde ikinci baharı yaşamak isteyenler için bir kılavuz niteliğinde, işte yıllara dayanıklı çiftlerin ilişkilerini mutlu sürdürmek için önerdikleri 8 kural;

Dokunmak önemlidir!

Cinsel ilişki dışında da duyguları göstermek ve dokunmak bir ilişkiyi sürdürebilmek için çok önemlidir. Okşamak, sevgi dolu dokunuşlar, masajlar, kucaklaşmalar, öpücükler  sevgiyi hem katlayarak çoğaltan hem de gerginlikleri azaltan detaylardır. Günümüzde ilişkiler bu samimi dokunuşların bitişi ile başlayan bir süreçte son bulmaktadır.

Gerçek sevgi sözleri söyleyin.

Seni seviyorum ve türevi sevgi sözleri çok önemlidir ancak amaç dışı bir sistematikliğe döküldüğünde anlamını ve etkisini yitirir. İlişkinizde söylediğiniz tüm sözler gerçek hislerle ve gerçekten isteyerek söylendiğinde mucizevi etkileri vardır. Sevdiğinizin gerçekten hayran olduğunuz yanlarına iltifat ederek, onu gerçekten özlediğinizde arayarak gerçek romantizmi tekrar keşfedebilirsiniz.

Çekici kalın.

İlişkinin ilerleyen safhalarında da çekiciliğinizi muhafaza edin. Her durumda görünümünüze ve hayat enerjinizin yüksekliğine dikkat etmeye çalışın, bu sadece ilişkinizi değil kendi ruh halinizi de pozitife çevirecektir. Kendinizi ve dış görünüşünüzü değiştirmekten, yenilik katmaktan korkmayın, ilişkinin oturmuş rutinlerini unutun ve kendinize ilk flört ederkenki çekiciliğinizi hatırlatın.

Gizemler yaratın.

Bilinmez olan büyüleyici ve çekicidir. Ayrıca biraz gizemli kalmak aşk ateşinin canlı kalmasına yardım eder. Bir ilişki yaşıyorsunuz diye kendinizle ilgili her şeyi anlatmak zorunda olmadığınızı bilin. Hâlâ sizinle ilgili yeni şeyler öğrenebiliyor olması partnerinizin arzularını ateşleyecektir. Aranızda aşk enerjisini koruyacak kadar mesafe bırakın, ilk günlerdeki gibi sizi anlamaya ve tanımaya çalışması için onu heyecanlandırın. Bunun için kendinize ait ilgi alanları yaratmanız ve kendi kişisel gelişiminiz için emek harcamanız gerekir. Böylece değiştiğinizde yeni birine dönüşür, hep aynı kişi olarak kalmazsınız.

Sürprizler yapın.

Hayal gücünüzü kullanın, gerçekten şaşırtacak, heyecanlandıracak sürprizler yapın. Klişe yemek ya da sürpriz partilerden farklı olarak birlikte zevk alabileceğiniz etkinlikler, ortak hobiler ve hedefler belirleyin. Birini memnun etmek için sürpriz yapmak onu gerçekten tanımaya ve anlamaya çalışmanızı sağlayacaktır, bunun ilişkinize neler katabileceğini hayal bile edemezsiniz. İlişkilerde monotonluğun gerçek nedeni hedefleri büyütememek ve hayatı farklılaştıramamaktır. Kendiniz ve onun için farklı şeyler planlayın.

Birlikte olmanın haz olarak kalmasını sağlayın.

Hemen hemen her yazımda bir ilişkinin dert ortaklığı olmadığını hatırlatıyorum. Uzun ömürlü ilişkilerin sırrı bir dert ortaklı olmaları değil dertleri unutturabilmeleridir. Bu kanıtlanmış bir gerçek. Birlikte olmak genelde bir zevk olarak kalmalıdır. Birbirinize güzel şeyler empoze edin, mutlu anları çoğaltın. Birlikte gülün, eğlenin ve bunu için emek harcayın.

Her şey konuşmak değildir.

Evet diyalog kurabilmek bir ilişkinin devamı için gereklidir. Ama yerli yersiz her konuyu mesele haline getirmek, ufak problemleri büyütmek, irdelemek ve konuşmayı hep bir problem çözme seansına dökmek ilişkiyi ancak sıkıcı bir hale çevirir. Herşey konuşmak ve çözmeye çalışmak değildir bazen zamana bırakmak, anlamaya çalışmak ve sabretmek en büyük problemlerin çözümüne sebep olur. Formül rahat ve sevgi dolu olmaktır. Hayata ve ilişkinin dinamiklerine güvenmek, akışa izin vermek sürekli diyalog kurmaya çalışmaktan daha faydalıdır.

Özgürlüğü muhafaza etmek.

Bağımlılık bir ilişkiyi çıkmaza sokar, insanları sıkar ama gönülden bağlılık, ihtiyaç duyduğumuz güven veren bir duygudur. Bağımlı biri olmak yerine bağlı biri olmanız için kendinize ait bir hayat, arkadaşlar ve yalnızlığa ihtiyaç duyarsınız. İlişikler özgürlüğe muhtaçtır. Sevdiğiniz ve sizi mutlu eden bir şeyi yapmak için bir müddet ayrı kalmak, kendiyle uyumu yakalamış olmanın verdiği güven duygusu ile sizi daha çekici kılar. Ayrıca küçük özlemler birbirinizi sevdiğinizi hatırlamak için önemli fırsatlardır. Bu tür ayrılıklar problemlerin çözümü için bile uzmanlar tarafından önerilir, ilişkinin içindeyken göremediğiniz çözümü, dışına çıkıp baktığınızda fark edebilirsiniz.

Haftanın Sözü:İlişkide kabul edilmiş bir yanlışlık, kazanılmış bir zaferdir.” Oscar Wilde

Haftanın kitabı:Hayat Denen Oyun” Dr. Eric Berne 

Her hafta okuyucularımın gönderdiği sorulardan ikisini seçip cevaplıyorum. Siz de ilişkilerle ilgili tüm soru(n)larınızı soruyorum@gayet.net adresine gönderebilirsiniz.Cansu Yağız Tüm Yazıları

severim1 16 Ekim 2012 23:51
sagolteşekürederim cansu hanım
senibialakadaredermi 17 Ekim 2012 01:42
eyvallah eline sağlık arkdasım gzl olmuş
SnnTrkc 23 Ekim 2012 06:32
hemen hemen çoğu bende mevcut galiba en büyük eksiklik şansım Gülme
darklord_267 05 Ocak 2013 11:22
uzun ömürlü ilişki için ilk şart karşılıklı güven.bu olmazsa ağzımızla kusta tutsak faydası yok Confused
Kapat