Toplam 3,5 Milyon üye. 1.025 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

Tarihlere sahip çıkmak

Uzmanından 22 Ekim 2012

Herkesin kendi tarihleri vardır. Kişisel tarihçesinde, geçmişinde önemli izler, önemli günler... Bunlar yıl dönümlerine dönüşür zamanla.

Kimi tatlı, kimi acı, kimi sıradan ama pek çoğu kendini hatırlatan ve hatırlanan günler olur, yer eder...

İlişkilerle birebir ilgili olan tarihler; ilişkilerin en başında son derece sıcak bir şekilde (taze taze) ilgi ve ihtimam görürken bu özen zaman içinde gittikçe küçülmeye başlar. İlişki ilk heyecanından daha oturaklı, daha ayakları yere basan bir formata geçtikçe önce el üstünde tutulan tarihler aylar ve yıllar geçtikçe silikleşmeye flulaşmaya, kısaca "sallanmamaya" başlar.

Oysa ki tarihler, bir ilişkinin demirbaşlarıdır.

Bir ilişkinin gittikçe zenginleştiğinin, kök saldığının, yerleştiğinin habercisi, kanıtı hatta bekçisidir. Bir ilişkiye ait iki kişilik bir takvimin üstünde ortak geçmişin fosforlu kalemle çizilmiş yuvarlaklarıdır.

Ancak demirbaşlar da nasıl bazen kapının önüne yığılıp da eskicilere üç beş mandal karşılığı -ya da tamamen karşılıksız olarak çöp kamyonlarının sırtına-veriliyorsa bu tarihlerin de boyunduruğundan kurtulabilmek lazım gerektiğinde.

Bir zamanlar gösterilen özen bir gün gelip de ayağına bağlanmış kalın bir ip haline gelebilir. (İpin ucunda da elbette bir ağırlık.) Gün olur yürümeye engel dahi olabilir bu ağırlık. Dolayısıyla o ipi zamanı geldiğinde kesmesini de bilmek gerek.

Bir zamanlar birlikte olduğunuz kişiyle yaşadıklarınız, gittiğiniz yerler, yıldönümleriniz bir süre sonra bir masanın üzerindeki eski eşyalar misali öyle yer kaplamaya başlar ki, yeni koyacaklarınıza, koymanız gerekenlere yer kalmaz. Hele de yeni koyacaklarınıza özen göstermeniz gerekirken masada yer olmaması sizi gerçekten zora sokabilir.

Demem o ki tarihlere sahip çıkmak kadar doğru zamanda unutabilmek de önemli bir beceridir.

 Fikri Baskın Tüm Yazıları

fıratselim 10 Aralık 2012 19:45
Ama kimi zaman hayatımıza o kadar anlamsız ve çok tarih giriyor ki unutmamak elde değil Confused
Kapat