Toplam 3,5 Milyon üye. 1.025 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

Ertelememek Lazım

Uzmanından 15 Kasım 2012

E-posta kutusunda okunmamış bir çok mesajı olan biri misiniz? Ya da okuyan ama hemen cevap vermeyen. Okuduktan sonra cevap vermek üzere mesajlarını işaretleyen ve sonraya erteleyen?

Sebebi farklı farklı olabilir. O sırada yeterli vaktinin olmaması; düşünüp taşınıp, etraflıca tartıp yanıt verme isteği... O sırada cevap vermeye hazır olmamak... Ya da; belki de... Bir cevabının olmaması?

Öte yandan hayat da durmuyor ya; birileri sürekli mesajlar yazmaya, sen okumaya ya da okumamaya ya da cevap vermemeye ve biriktirmeye devam ediyorsun. Birileri de belki mektuplarına yanıt almayı bekliyor. Senin için bir umursamazlık olmasa da yanıt vermemek (çünkü kendi dünyanda sen boş durmuyorsun aslında -hiç cevabının olmadığı durumları bir kenara koyarsak- olası en iyi ve doğru cevap için doğru zamanı bekliyorsun aslında) karşı tarafta bekleyen kişi içinse iş çığırından çıkıyor yavaş yavaş. Sadece bir yanıttan değil senden de umudunu kesiyor belki. Her ne olursa olsun sulanmaya ihtiyaç duyan bir yeşil dal gittikçe sararıyor ve kesin olan bir şey var ki bir süre sonra tamamen kuruyacak.

İçimizdeki, aklımızdakileri yazmayı erteledikçe, sebep her ne olursa olsun, bir şey bizi ele geçiriyor: Zaman! Akıp giden ve geçen her gün pek çok şeyi de yanında götüren, geri dönüşü olmayan “zaman”.

Ne yapmak mı lazım?

Sadece ertelememek lazım... Zaman ayırmayı becerebilmek... Konu sadece zamansızlık olmasa da zaman ayırmak... Madem konu zaman değil, o zaman zaman ayır... Ayırdığın zamanda belki de daha iyi bir cevap düşüneceksin. Ya da sorun zaman değilken hazır o olmayan cevap hakkında bir şeyler yazacak ya da sadece “cevabım yok ki buna” diyebileceksin. Bu da otomatikman bir cevap olmayacak mı zaten?

Önemli olanın cevap değil de çaba olduğunu anlayacaksın belki. O zaman da ne yaptığının değil, zaman ayırmanın, özen göstermenin önemli olduğunu anlayacaksın. Karşındakinin ihtiyacının cevabın ne olduğu değil “sadece bir cevap” olduğunu anlaman mümkün olacak.

Asıl önemlisi, aynı durum kendi başına da gelmeden bunu anlamak. Kolay değil... Ama emin ol zor da değil. Tek yapman gereken ertelememek.



Fikri Baskın Tüm Yazıları

Fahrettin_Sarlak 19 Kasım 2012 10:06
ertelemek mi dünyanın en zengin adamı ile tek ortak yanım günün 24 saati ise neden birşeyleri ertelemek isteyebilirim ki bence ertelemenin en büyük sebeblerinden birisi korkuyor olmamız
canlibomba1 13 Ocak 2013 06:57
Yaniii anı yaşa hımmm : )
Poinsettia 04 Ocak 2017 21:06
Ertelemek mi? Kesinlikle anında cevabımı veririm.Bende hemen cevap istiyorsam yeri geldiğinde cevabını da vereceksin. Hiç durmadan. Belki bir an seni hayata daha çok bağlayacaktır...
Kapat