Toplam 3,5 Milyon üye. 1.000 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

İnsanların oynadığı oyunlar

İlişki koçu 21 Kasım 2012

Hayat bir oyun ve insanlar da oyunculardır. Tanınmış psikolog Eric Berne de “İnsanların Oynadığı Oyunlar” kitabında insanların belirli durumlarda oynadıkları yaygın oyunlardan bahsediyor. Bu hafta oyunların en yaygınlarını sizlerle paylaşmak istedim. Hepimiz bir şekilde bu oyunları oynuyor ya da maruz kalıyoruz. Amaç bu oyunların farkına varmak ve gerçekçi çözüm yolları bulduğumuz ilişkiler yaşamak.

Siz hangi oyunları oynuyorsunuz ya da size hangi oyunlar oynanıyor... 

“Evet ama” oyunu

Bu oyun insanların en sık oynadığı bahane bulma oyunudur. İnsanlar aslında yapmak istemedikleri şeyler için sorumluluktan kaçıp suçu bahanelere yükleyerek bu oyunu çok sık kullanırlar. Özellikle ikili ilişkilerde emek harcamak istemediğimiz her durum ile ilgili bahaneler buluruz. Mesela mı?

Seninle buluşmak istiyorum ama işim çok.

Seni seviyorum ama duygularımı ifade edemiyorum.

Aklımdaydın ama yoğunluktan aramadım.

“Senin yüzünden” oyunu

“Senin yüzünden” oyunu da hatırı sayılır sıklıkta oynadıklarımızdandır. Korkuları ile yüzleşmek, hayatının sorumluluğunu almak istemeyen insanlarca, suçu başka kişilere, durumlara ve şartlara atarak oynanır. Bu sayede kendilerini rahatlatır ve başkalarının gözünde farklı görünmeye çalışırlar. Mesela mı?

Aldatılmama rağmen bu ilişkiye devam etmemin nedeni maddi olarak ona muhtaç olmam.

Erken evlenmeseydim, çok iyi bir kariyerim olurdu.

Erkek arkadaşım beni bu kadar kısıtladığı için sosyalleşemiyorum ve bu yüzden hiç arkadaşım yok.

“Köşeye sıkıştırma” oyunu

Köşeye sıkıştırma oyununda insanlar kendi isteklerini yaptırabilmek veya ilgiyi üstlerine çekmek için kurban rolüne giriyor ve karşı tarafı köşeye sıkıştırarak, üstünlük sağlıyor. Bu oyun genelde isteklerini direkt söyleyemeyen dolaylı yollarla elde etmeye çalışan kişilerin sık oynadığı bir oyun. Mesela mı?

Beni bu kadar üzdüğün için hasta oldum ve bana bakmak zorundasın, senin yüzünden bu haldeyim.

Beni bıraktığın için ölmek istedim, beni bırakma.

Bu tartışma yüzünden perişan haldeyim bu halde annenlere gidemem evde kalalım.

“Çok denedim ama olmadı” oyunu

Bu oyun özellikle ilişkilerde çok sık oynanan bir oyundur. Aslında değişime inanmadığında, değişimi istemediğinde insanlar bu oyunu oynar. Deniyor, uğraşıyor izlenimi verirler oysa ki içten içe bozulması için küçük hileler yaparlar. Bu oyun bir nevi vicdan rahatlatma, eleştiriden kaçma ve bir durumdan kurtulma oyunudur. Mesela mı?

Bu evlilik kurtulsun diye çok uğraştım ama olmuyor.

Tartışma bitsin diye sorularına cevap vermiyorum, ne yapsam başka bir şeyle suçluyorsun gördün mü denedik ama bu ilişki olmuyor.

“Ben iyiyim sen değilsin” oyunu

Bu oyun karşı tarafa üstünlük sağlamak hatta gizli niyet olarak onu kötü hissettirmek için oynanan oyundur. Ben daha iyisini yapardım, senden daha iyiyim demek için akıl verme, fikir yürütme kisvesiyle karşı tarafı incitme oyunudur.

Ben olsaydım, bu olayı büyütmez senin gibi fevri davranmaz ve çözerdim.

Onunla ben evli olsaydım beni aldatamazdı.

Senin yerine ben olsaydım çok çalışır ve başarırdım.

Haftanın Kitabı:İnsanların Oynadığı Oyunlar” Eric Berne

Haftanın Sözü:Başkalarının kusurları ile ilgilenmeyi bırakanlar, kendi kusurlarını düzeltebilirler” Khalil Cibran 

Her hafta okuyucularımın gönderdiği sorulardan ikisini seçip cevaplıyorum. Siz de ilişkilerle ilgili tüm soru(n)larınızı soruyorum@gayet.net adresine gönderebilirsiniz.Cansu Yağız Tüm Yazıları

canlibomba1 12 Ocak 2013 15:32
Hayat da bir oyun bea : )
Poinsettia 07 Ocak 2017 14:45
Hayat zaten bir oyun. hayatın içinde kendimize bir yer bulmak için ister istemez yöneldiğimiz taraflar var. Bu kaçınılmaz bir durum...
Kapat