Toplam 3,5 Milyon üye. 1.025 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

İlişkiler ve kontrol bağımlılığı

İlişki koçu 27 Kasım 2012

İlişkilerin en büyük düşmanı tarafların kontrol bağımlısı haline gelmesidir. Sağlıksız ilişkilerde en çok görülen durum ise kontrol etme isteği ile ortaya çıkan güç oyunlarıdır. Genelde kontrol etmeyi isteyen taraf kendini güvende hissetmeyen taraftır. Kendi güvensizliklerini yok etmeye çalışmak yerine karşı tarafı kontrol ederek terk edilme korkularını azaltmaya çalışırlar.

Bu haftaki konumuz ilişkilerde kontrol etmek isteyen tarafın davranış modelleri;

Kontrol etmek isteyen taraf önce karşı tarafı güçsüz ve yetersiz hissettirerek gücün kendisine geçmesini ister. Partnerini sürekli eleştirir, öğütler verir, beceriksiz ve yetersiz olduğunu ima eden davranışlarda bulunur. Buradaki amaç karşısındakinin direncini kırıp, yetersizliğini kabul etmesini sağlamaktır

Kendisini olduğundan farklı, güçlü, kararlı mükemmele yakın gösterebilmek için her türlü yalan, hile ve oyunlara başvurur.

Sürekli gerçekleşmesi zor hatta imkansız beklentilerde bulunur ve bu beklentiler karşılanmadığında karşı tarafı eksik hissettirmeye çalışır.

Kontrol eden partner karşı tarafın özgüveni üzerinde ciddi hasarlar bırakmaya çalışır, onu güvensiz hissettirdikçe kendisine muhtaç kalacağını düşünür. Bunu aşağılamalar, gizli küçük düşürücü imalar ile yapar.

Partnerinin sosyalleşmesini, sosyal ortamlarda öne çıkmasını hatta başarılı olmasını bile istemez. Bunu engellemek için ilişkilerini bozmaya, insanları kötülemeye ve açıklarını yakalamaya çalışır.

Kontrolcü kişiler partnerlerini özgür bırakmak istemez, partnerlerinin özgür kaldığında kendilerini terk edeceğini, daha iyi bir sevgili ya da eş bulacaklarını düşünürler. Bu nedenle “etrafa güvenmiyorum” gibi klişe manipülasyonlarla partnerlerini engellerler.

Kontrolü tam olarak ele geçirdiklerinde dozu arttırır; partnerini yargılar, lakaplar takar, suçlar, onu değersizleştirir, tehdit eder ve emrederler.

Sürekli kendilerinin haklı olduklarını düşünür ve hak verilmesini beklerler. Sert ve acımasız olurlar ve bunu karşı tarafın hak ettiğine inandırmaya çalışırlar.

Kontrol bağımlıları asla kontrol etmek istediklerini kabul etmez, yaptıkları her şeyi partnerlerini korumak ve ilişkilerinin mutluluğu için yaptıklarını iddia ederler.  

Kontrolcüler güçsüz olmaktan korkarlar ve kendilerini güçlü hissedebilmek için birilerini kontrol altında tutarlar çünkü onlar için kontrollerini  kaybetmek kendini kaybetmektir.

Kendileri hatalı görünmemek için dikkatleri sürekli başkalarının üzerinde tutarlar ve başkalarını suçlayarak kendi zayıflıklarını maskelerler.

Kontrolcüler nadiren bu davranışlarından kurtulmak için yardım isterler. Genellikle en sonuna kadar direnirler ancak  partnerleri  ayrılmakla tehdit ettiğinde yardım almayı kabul ederler. Ancak unutmayalım ki bir ilişkide kontrol eden varsa kontrol edilen de vardır eğer yukarıdaki davranış modelleri partnerinizde varsa, hemen kedinizi bu yıpratıcı baskıdan kurtarmalı ve ilişkinizi gözden geçirmelisiniz.

Haftanın Sözü:  “İnsan ancak kendi korkularını kontrol etmelidir, başka birini kontrol ettiğini sanmak en büyük ahmaklıktır.”  Benjamin Franklin

Haftanın Kitabı:A’dan Z’ye Kişiliğiniz” Dr. Allen R. Miller - Susan Shelly

Her hafta okuyucularımın gönderdiği sorulardan ikisini seçip cevaplıyorum. Siz de ilişkilerle ilgili tüm soru(n)larınızı soruyorum@gayet.net adresine gönderebilirsiniz.Cansu Yağız Tüm Yazıları

Kapat