Toplam 3,5 Milyon üye. 1.000 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

Kartlarınızı Açık Oynayın

Uzmanından 05 Aralık 2012

Hiç kuşkusuz ki ilişki dediğin şey bir oyundur. Başlarda farklı bir tür oyun, ilerlerken daha başka, gittikçe evrilen ama hep oyun olmaya devam eden. Zaman zaman tek başına, zaman zaman karşılıklı oynanan, bazen aynı takımda bazen karşı takımlarda yer aldığın... Sık sık birbirinle arada sırada birlikte bazen de birbirine rağmen oynanan bir oyun.

Bu oyunun tarafları olduğu gibi kimi zaman hakemi ya da hakemleri de vardır. Ama bunun için gerçekten adil, demokratik ve tarafsızlığını koruyabilecek kapasitede çok yakınlarınızın olabilmesi lazım ki oyunun her iki tarafına da eşit mesafede durup, bu mesafeyi her daim koruyabilsin, hakemlik yapabilsin. Böyle hakemleriniz, böyle “kanka”larınız varsa hayatta ne mutlu.

Ancak pek çok insan gibi “oyun”da yalnız başınızaysanız kendi kendinizin hakemi olabilmeli kendiniz için doğru ve güzel olanı değil “mutlak” doğruyu seçmeli, “mutlak doğru” şekilde davranmanız lazım.

Bunun yollarından (sadece) biri oyunda kartlarınızı açık oynamak, karşınızdaki kişiye karşı her daim dürüst ve açık olmaktan geçer. “Mış” gibi yapmadan, oyunu kendi kafanızda kurmadan ve kendinize saklamadan dürüst olmaktan geçer.

Daha da açık anlatmak gerekirse karşı tarafla empati kurmaktan, bir hamle yapmamanın bile bir hamle olduğunu fark edip, her bir hamlenizin karşı taraf için ne büyük önem taşıdığını fark etmekten geçer.

Bunca satır ve kelimedir (Aşağı yukarı 1400 karakter şu ana kadar) anlatmak istediğim şey, anahtar nokta tam da bu:

“Hamle yapmamak da bir hamle!”

Karşı tarafın yerine kendinizi koyup, onun beklentilerini tahlil etmek, karşınızdaki kişinin hak ettiği açıklık ve netlikte adım atmak her oyunun, her oyuncunu  hak ettiği en önemli şeydir.

Eskilerin “oyalamak” dediği, kimilerinin “kısık ateşte tutmak” dediği çirkinlikten söz etmiyor olsam da yukarda bahsettiğim “hamle” konusu ilişkinin her safhasına, her çeşidine uyarlanabilir.

Yazının sonuna gelirken bambaşka bir boyuta geçip “kendine yapılmasını istemediğin şeyi karşındakine yapma” da diyebilirim ama bu kadar basit bir tavır değil aslında bahsettiğim. Daha fazla bilinç ve farkındalık gerektiren bir şey.

Kartlar açık oldukça, nerede ve hangi netlikte durduğunu karşındakine en doğru (mutlak doğru) şekilde aktarabildikten sonra, istersen sana yapılmasını istemediğin şeyleri de karşındakine yapabilirsin (herkesin kendi bileceği kabul edeceği şey ayrı malum) ama dediğim gibi önemli olan ne yapıp ne yapmadığını, her hamleni göstererek oynamak.

Emin olun, oyun o zaman daha keyifli.Fikri Baskın Tüm Yazıları

darklord_267 05 Ocak 2013 11:18
kralların oyunu pokerdir ama.pokerde blöf oyunudur... batak oynamıyoruz ki kartlar acık olsun ? eline güvenen girsin ihaleye o zaman...
canlibomba1 12 Ocak 2013 15:27
Çok derin mevzular... : )
haylaz_22 18 Şubat 2013 12:49
yapma ya Dil olmaz o iş
Kapat