Toplam 3,5 Milyon üye. 1.000 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

Direnç Noktalarıyla Barışın

Uzmanından 12 Aralık 2012

Önce zorunlu ve konuyla alakasız gibi görünen mecburi bir alıntı...

“Destek ve direnç noktaları teknik analizin en önemli konu başlıklarıdır. Foreks ile ilgilenmek isteyen herkes öncelikle destek (support) ve direnç (resistance) hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Destek noktası bir çiftin (pair) altına inmekte güçlük çekeceği Direnç noktası ise üzerine çıkılmasının güç olacağı fiyat seviyesidir. Destek noktasını zemin direnç noktasını ise tavan olarak düşünebilirsiniz. Çift bu iki nokta arasında defalarca gidip gelebilir en sonunda olay bir kırılma (breakout) ile biter ve yeni bir oluşum başlamış olur.”

Ne oldu? Yanlış bir sitede yanlış bir yazı okuduğunuzu mu düşündünüz? Hayır... Çok doğru yerde; ilişkiler hakkında yazılar okuduğunuz sitedesiniz. Dil biraz değişik ve teknik ama o konuda da hemen yardımcı olacağım size.

Yukardaki metinde sadece iki kelime değiştirip Foreks ve fiyat kelimelerinin yerine “ilişki” koyarsanız (ki bakınız bir taşla iki kuş) her şey yerli yerine oturacaktır. Biraz daha devam edelim: 

“Destek veya Direnç noktalarının arkasında bulunan teori aynıdır. Örneğin fiyat (ilişki) destek noktasına yaklaştıkça satmak (kaçmak) isteyenler azalırken almak (kalmak) isteyenler fiyatın artık iyi bir noktaya inmiş olduğunu düşünerek artar. Dolayısı ise talep arzı geçmeye ve (ilişki) yükselmeye başlar. Direnç noktasına yaklaşıldıkça ise fiyatın yeterince yüksek olduğunu düşünenlerin sayısı artar ve . . .”  (Böyle devam ediyor)

Tahmin edeceğiniz gibi yukardaki paragraflar borsa ile ilgili bir takım tanımlardan alınma... Çıkış noktamız ise destek ve direnç kavramları.

İlişkilerde de dönemsel inişler çıkışları bir kenara bıraktığımızda bir takım uzun dönemli tekrarlar ve dolayısıyla da direnç ve destek noktaları görek mümkündür. İlişkilerin gelip gelip de dayandıkları bir nokta, bir eşik, bir sıkışma yeri vardır.

Sabırlı olup da sağlıklı bir değerlendirme ve ardından gözlem mümkün olduğunda bir direnç noktası kırıldığında bir sonraki dirence kadar son derece keyifli huzurlu ve güzel bir ilişki de sizi beklemektedir. Zaten bu direnç noktaları balarılı yönetilebildiğinde uzun ilişkiler mümkün olmaktadır.

Uzun ilişkilerde (mesela evliliklerde) söz edilen atlama tahtaları, eşik noktaları vardır. 6 yıl bir eşiktir mesela, atlayanın 10 yıla onu atlayanın 15’e ulaşacağına inanılır. İlişkilerde de (süreler daha kısa olsa da) benzer bir eşik kavramı vardır. Önemli olan eşiklerin farkında olmak, eşikleri atlayabilmek adına doğal sürece müdahale etmemek ama boş vermemek, sabırlı ve inançlı olmaktır.

Unutmayın ki her direnç noktasının ardından sizi durgun sular ve güneşli bir gökyüzü beklemektedir. Gecenin en karanlık olduğu an, aydınlanmadan hemen öncesidir...Fikri Baskın Tüm Yazıları

haylaz_22 18 Şubat 2013 12:26
??
Kapat