Toplam 3,5 Milyon üye. 1.026 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

Neden yalnızız?

İlişki koçu 25 Aralık 2012

Birçok insan yalnızlıktan, kendisine uygun bir kişi bulup bir ilişki yaşayamamaktan şikayet eder. Elbette herkesin hayatında yalnız kaldığı, ilişkilerinde hayal ettiklerini bulamadığı dönemler olur ama bu kaderiniz haline geldiyse yalnızlığınız sizin yarattığınız bir kısır döngü olabilir. Bu haftaki yazı konumuz hangi düşünce şekillerinin bizi yalnızlığa mahkum ettiği;

Hayalindeki kişiyi beklemek

Herkes idealize ettiği özelliklere sahip kişilerle ilişki yaşamak ister fakat gerçek hayatta bu istenilen özellikleri birebir karşılayacak birini bulmak imkansıza yakındır. Bu özellikleri bulmak konusunda takıntılı olmak da birçok kişinin yalnızlığının nedenidir. İlişki seçimlerini dikkatli yapmak son derece önemlidir fakat detaylara saplanmak gerçek aşkı ıskalamaya neden olur. İlişkilerimiz ile ilgili karar verirken küçük detaylar yerine bize genelde hissettirdiklerine bakmalıyız.

Kahramanı beklemek

Evet aşk fedakarlıktır, birinin sevgisi de sizin için yaptıkları ile ölçülebilir ama sürekli karşı taraftan bir şeyler bekliyor olmak insanların yalnız kalmalarına neden olur. İlişkiler alma ve verme dengesi olmadığı sürece mutlu sonlanmaz. Sürekli karşı tarafın ilişki için bir şeyler yapmasını, size olan aşkını ispat etmesini beklemek ancak karşı tarafın ilişkiden uzaklaşmasına neden olur.

Fiziksel özelliklere takılmak

Bazen ideal insan, ideal fiziksel özelliklere sahip olmayabilir. Karşımıza çıkan insanları öncelikli olarak fiziksel özellikleriyle değerlendirmek ve onlarla ilişki kurmak adına bir şans vermemek bazen yalnızlığımızın en acı nedeni olur. İlişki kurmadan önce insanları bir bütün olarak değerlendirmek gerekir. Nihayetinde sadece fiziksel olarak beğenilen biriyle de uzun vadeli bir ilişki yürümez.

Son şansım düşüncesi

Bazı insanlar kendileri yarattıkları çaresizliklerine inanır ve karşılarına çıkan insanları son şanslarıymış gibi değerlendirirler. Tabii bu çaresizlik durumu insanlar tarafından oldukça itici bulunur. Çünkü bu düşünceye sahip kişilerin en belirgin özellikleri ısrarcılık, karşı tarafın üzerine aşırı düşme ve her konuda ona teslim olma halidir. Bütün bu özellikler karşı tarafa sıkıcı gelir ve baskı yaratır. Hiçkimse birinin son şansı olmak istemez herkes kendisine güvenen, onsuz da var olabilen kişilere değer verir ve sevmeye layık bulur.

Yanlış İnsan  seçimi

Sürekli aynı tip kişilerle aynı tür ilişki yaşamak hem yalnızlığımızın hem de hayal kırıklıklarının en önemli nedenidir. İnsanlar yaşadıkları ilişkilerden ders alarak hayatlarına devam etmeli ve bir sonraki ilişkilerini öyle şekillendirmelidir. Einstein’in dediği gibi sürekli aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemek deliliktir. İnsan seçiminde geçmiş tecrübeleri göz önünde bulundurmak gerekir.

Arkadaş formatına sokmak

Önce arkadaş olabilmek her ilişkiyi daha sağlam temeller üzerine oturtur ama sadece arkadaş olmak öyle kalmanıza neden olur. Beğendiğiniz kişilerle dostça iletişim kurmak önemlidir ama bunun ayarını doğru yapmak gerekir. Eğer fazla dostça davranıp aradaki aşk, cinsellik ve çekimi yok ederseniz sadece arkadaşınız kalmak isteyebilirler.
Yani işin romantik yanını gözden kaçırmak, flört etmeyi becerememek  karşı tarafın ilgisini arkadaşlıkta kilitler ve yalnız kalmanıza neden olur.

Haftanın Kitabı:İlişkinizi Kurtarma Rehberi” Yeşim Varol Şen

Haftanın Sözü:Köprü kuracağımıza, duvar ördüğümüz için yalnızız.” J. Newton

Her hafta okuyucularımın gönderdiği sorulardan ikisini seçip cevaplıyorum. Siz de ilişkilerle ilgili tüm soru(n)larınızı soruyorum@gayet.net adresine gönderebilirsiniz.Cansu Yağız Tüm Yazıları

Nergis_Beyaz 31 Aralık 2012 02:59
ÇAĞIMIZIN EN GÜZEL İŞİ!! TÜM İŞLERİMİZİ İNTERNETTEN YAPTIĞIMIZ BİR DÖNEMDE ,İNTERNETTEN REKLAM YAPARAK ,İNTERNETTEKİ ZAMANIMIZI KAZANCA ÇEVİRİYORUZ. DETAYLI BİLGİ İÇİN İNCELEYİN.. http://goo.gl/Ia7b9
eheres 11 Ocak 2013 00:21
Yalnızlık aslında tek kalmak değil, anlaşılamamaktır. Kalabalıklar içinde yalnızlık gibi. Sevgilin olur yine de yalnız hissedersin. Yalnızlık, hissetmektir. İnsan var ki ıssız bir yerde tek başına olur ama Allah'ın varlığını hisseder. Bu durumda o insan tek başına kalsa da kendini yalnız hissetmez.
SAMİRAben 29 Ocak 2015 16:08
Cok dogru
aslan_pençesi 22 Kasım 2016 23:20
BENDE AHMET
SAMİRAben 29 Ocak 2015 16:08
Aynen oyleyim
Aysegulnavy 06 Haziran 2017 11:35
✓ ✓
hyd06 11 Ocak 2013 23:35
kişiler kendilerini ve dostluklarını sınırladıkları zaman sosyal aktiviteleri ve arkadaş çevresi daralır ve sosyal yaşantisıda anti sosyal yaşama dödüğünden sınırlı kişilerle her an görüşemeyince kendini toplumsal olaylardan ve sosyal aktivitelerden soyutlayarak yalnızlığa terkeder ki bu o kişinin içerisine kapanması anlamına gelir. Bu tür kişiler kolay kolay kabuklarını yırtıp toplum içerisine girmekte çok zorlanırlar ve bu kısır dönğüde yuvarlanıp giderler
Furkansavas 27 Ağustos 2014 18:40
bu yazıyı okudum bu yazı tam buna uyuyor ama yalnız kalmakda istemiyorum
canlibomba1 12 Ocak 2013 15:18
Millettin burnu çok hava da Hep beyaz atlı bekliyorlar yok öyle bir şey yok : ) keyfine bak ya
350850 14 Ocak 2013 10:24
evet neden yannınız
safe 16 Ocak 2013 13:56
insan yalnız degıldır yalnız hısseder sadce cevresındekılerı yeterlı gormez elınde olmayanı ıster elınde olmayanın pesınde bı omur harcar ve sonuc yalnız kaldıgı dusuncesınde kaybolur.ne yazıkkı herkes ıcın gecerlı ben sen o bız sız onlar
idealer 06 Şubat 2013 21:42
Ne zaman ki yalnızlığımızdana daha çok sevdiğimiz,değer verdiğimiz birini buluruz o zaman onu terkederiz özetle...
kumralım7677 13 Temmuz 2016 00:07
doğru insan
irem3401 08 Mayıs 2013 00:39
Yalın bir dille anlatım, içeriği genişama özetlenmiş.ÇOK BEĞENDİM GERÇEKLER YANSITILMIŞ AKICI HERKESİN ANLAYACAĞI ÜSLUP, TŞKRLER...
Kadir_Albayraklar 24 Mayıs 2013 23:31
kişi önce kendisini tanımalı ki önce mutluluk duyarak yapacağı işini belirlemeli.eğer bunu doğru yapabilirse kendisini mutlu edecek insanı bulması da zor olmayacaktır.önce iş sonra eş.
keloglan 12 Ağustos 2013 14:38
Sadece fiziksel özelliklere takılıp kalınmaması doğru bir tavsiye ama göz ardı da edilmemesi lazım. Sağlıklı bir cinsellik güzel bir ilişikinin önemli bileşenlerinden birisi. Bunun yokluğu orta ve uzun vadede çok ciddi sorunlara yol açabilir. Her iki tarafında kendini tanıması ve nelerden hoşlandığını partneriyle de paylaşması lazım.
keloglan 12 Ağustos 2013 14:39
Ayrıca ilişkinin başında cinselliğin belli ölçülerde varolması orta ve uzun vade de olacağını garantilemiyor. Mutlu ve sürdürülebilir bir ilişki fiziksel konular dahil bir çok açıdan emek ister. Her iki tarafta fiziksel olarakta kendine düzenli olarak dikkat etmeli (kilo, hijyen, bakım, giyim). Görebildiğim kadarıyla hem erkeklerimiz hem kadınlarımız, hele evlilerse, bu konuları sık sık ihmal ediyorlar.
keloglan 12 Ağustos 2013 15:09
Sadece fiziksel özelliklere takılıp kalınmaması doğru bir tavsiye ama göz ardı da edilmemesi lazım. Sağlıklı bir cinsellik güzel bir ilişikinin önemli bileşenlerinden birisi. Bunun yokluğu orta ve uzun vadede çok ciddi sorunlara yol açabilir. Her iki tarafında kendini tanıması ve nelerden hoşlandığını partneriyle de paylaşması lazım.
keloglan 13 Ağustos 2013 00:29
Ayrıca ilişkinin başında cinselliğin belli ölçülerde varolması orta ve uzun vade de olacağını garantilemiyor. Mutlu ve sürdürülebilir bir ilişki fiziksel konular dahil bir çok açıdan emek ister. Her iki tarafta fiziksel olarakta kendine düzenli olarak dikkat etmeli (kilo, hijyen, bakım, giyim). Görebildiğim kadarıyla hem erkeklerimiz hem kadınlarımız, hele evlilerse, bu konuları sık sık ihmal ediyorlar.
alpumut 16 Ocak 2014 07:19
Özellikle" ilişkileri romantik yönüyle bakmak" düşüncesi, benim de katıldığım bir yaklaşımdır. Bu açıdan bakınca yazarın görüşlerine katılmamak elde değil...
yazılanadam 11 Mayıs 2014 23:07
sevgi ve saygının içinde olmadığı bir ilişkiyi düşünmek bile insana yeterince acı mesafeleri katetmede ne kadar güç olduğu ve insa olmanın en güzel olanıda saygı ve sevginin buluştuğu mantık ve aynı bedende canlanmasıdır değil mi????????bunları bir arada görmek değil mi tüm çabamız bunları başarırsak ancak mutluluğun anahtarını elimize alabiliriz değil mi?????????saygılar ......yazılanadam))))))))))))
yazılanadam 15 Mayıs 2014 20:38
SEVGİNİN EN GÜZELİ İÇTEN OLANI YALANCI GÖSTERMELİK ÇIKARCI TADIMLIK SEVDALAR ÇABUK GEÇER ...........GÜVENE DAYALI ARKADAŞLIKLAR ÇOK ZOR BULUNUR BU DEVİRDE BULUNCADA DEĞERİNİ BİLİP ONA GÖRE DAVRAMAK GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.......musa24kayra@hotmail.com
yazılanadam 19 Mayıs 2014 12:30
SENİ SEVİYORUM DEMEKLE BİR TADIMLIK ANILARLA SEVİ OLMAZ BİR BEDENLE BÜTÜNLEŞMEYEN DUYGULAR HER ZAMAN HÜSRANA UĞRAMAYA MAHKUMDUR ....
t0prak 09 Temmuz 2014 22:21
Yorumunuzu Girin
canısı34 21 Haziran 2015 22:22
aynen
Ibrahim_Yeşil 25 Nisan 2016 19:46
vay be
Samet.shn 13 Mayıs 2016 22:49
Bekliyoruz beklemenine ama nereye kadar su 3 gunluk dunyada 22 yil yalnizlik olurmu
miyaw 10 Temmuz 2016 22:34
"Gökyüzü yalnizliktir" (Yılmaz Odabaşı) Birisi ile birlikte, kalabalık içinde de, aşıkken bile yalnızız.
Ümit_Ancient_Mind 13 Ağustos 2016 17:05
Niye yalnızım? Çünkü Sosyal Anksiyete bozukluğum var. Öyle uzun uzun edebi süslü cümleler ile hayal aleminde dolaşıp cevap arıyormuş gibi yapmaktan yıllarca yoruldum ve sonunda bunu bir hastalık olarak 'kesin bilgi' kategorisinden kendi suratıma tokat gbi yapıştırdım. En azından bunu becerebildim.
asafzaza 30 Temmuz 2017 15:14
Hmm...
craixman 09 Mayıs 2018 12:04
teoride doğru pratikte çok yanlış işler peşine düşüyoruz..
Kapat