Toplam 3,5 Milyon üye. 1.025 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

Yeni yıl dilekleri - Bölüm 1

Uzmanından 07 Ocak 2013

Bir koca yılı daha daha tazecik geride bırakmışken bir yılbaşı klişesine kapılıp da yılbaşı adetlerinden birini sizler için gerçekleştirmesem olmaz. İçim rahat etmez. Üstelik "yılbaşı dilekleri" genelde her yıl tazeliklerini koruduklarından; gerektiğinde ileriki yıllarda da naftalinli sandıklardan çıkartılıp tekrar tekrar kullanılabilirler. Öyle ya; daha yılın en başından ileriye yatırım yapmak anlamına gelir bu benim için de. Yazıyı okumaya devam edin; hepimiz kazanacağız bu yazının sonunda.

İnsanlar her senenin sonunda yeni yıl için dileklerini düşünürler hatta bir yerlere yazar; 1 Ocak'la birlikte de uymaya başlar, en azından çaba gösterirler. Kimi çok çabuk pes eder, kimi listesindeki maddelerden bazılarında başarıya ulaşırken diğerlerini bir sonraki seneye ya da bir sonraki milada bırakır. Sadece tarihsel olması da gerekmez bu miladın. Her an her şey olabilir.

Ben de bu yazıda özellikle ilişkiler açısından faydalı olabileceğini düşündüğüm bir takım yeni yıl dileklerini listeleyeyim dedim...

1) Yeni yılda kilo vermek

Bu en klasiklerden ama öte yandan da en gereklilerden biri olduğundan listemize birinci sıradan teşrif etti. İster iyi bir ilişkiniz olsun isterse bir süredir hiç ilişkiniz olmasın kapı aynı yere açılır. Yavaş yavaş yemeyi içmeyi abartırsınız. Bir sevgili elde ettiyseniz ve onu etkileme süreci geçtiyse daha rahat davranmaya başlarsınız yeme içme konusunda hatta bunu birlikte yaparsınız! Bir süredir bu konuda muvaffak olamıyorsanız da yine kendinizi yemeler içmelerle avutmaya başlarsınız… Sonuç aynı: Ayva göbeklerde büyüme. Hangi durumda olursanız olun; bu yıl biraz kurtulun fazlalıklarınızdan.

2) Yeni yılda kılık kıyafet yönetmeliği

Kendinize biraz bakmanın zamanı gelmiştir mutlaka. Yeni yılda giyeceğiniz üç beş parça yeni kıyafet emin olun ilgilendiğiniz ya da birlikte olduğunuz kişinin de dikkatini çekecek belki de bu şekilde yeni yılın sizi nasıl da tazelediğini fark ettirecektir. Yenilik her zaman iyidir.

3) Yeni yılda sevgiliyle paylaşımlar üzerine

Belki de zaten öyle bir kişisinizdir; sürekli paylaşan, içini sürekli açan; konuşan, konuşan… Öyleyse zaten bir sonraki maddeye; hatta o da olmazsa daha da sonrakine atlayın. Ama bu senenin en başında şunu akla sağlamca kazımak lazım ki; sağlıklı bir ilişki her zaman konuşmaktan, daha çok konuşmaktan ve sıcağı sıcağını konuşmaktan; hiçbir zaman biriktirmemekten geçer. Olumlu olumsuz her türlü geri dönüşler ve tartışmalar bir ilişkiden eksiltmez, aksine büyütür; geliştirir.

4) Ya da yeni yılda sevgili bulmak hakkında

Öte yandan bir sevgiliniz yoksa ve olmasını çılgınlar gibi istiyorsanız, bu yazıdaki maddeler yine de geçerli. (Kaçarı yok, o kilolar verilecek dedim!) Ama bu konudaki en önemli tavsiyem, naçizane, bu konuya bu sene kafanızı takmamanız. Emin olun ki bu konuyu takıntı haline getirmek geçen sene olduğu gibi bu sene de işe yaramayacak. Kendinizi rahat bırakın biraz. Arayışı azalttığınızda bulacaksınız hazineyi. Bu bir doğa kanunu.

5) Yeni yıl ve daha çok çalışmak ya da çalışmamak?

On maddelik yeni yıl dileklerimizin tam ortasına denk gelen “Çalışmak” başlığı aslında listelerin en klişe başlıklarından biridir. Ya az ve boşa çalışıyorsunuzdur ya da fazla ve hem kendinizi hem de çevrenizi yıpratıcı şekilde. Öneri ise bunun ortasını bulmak. Hayatın çalışmaktan ibaret olmadığını fark etmek kadar dünyevi keyifleri azaltıp da ileriye yönelik hedefler tutturmacasına verimli ve sıkı çalışmanın da hayatınıza ve ilişkilerinize yansıması kaçınılmazdır. Anlatılmaz yaşanır... Çalışma düzeninizi gözden geçirin; ufak revizyonlar ve düzenlemeler yapın. Pişman olmayacaksınız.

Liste bu kadar değil; dedim ya 10 madde. İkinci yarısı ise haftaya.

İyi yıllar!Fikri Baskın Tüm Yazıları

karmakarışıksarmaşık 08 Ocak 2013 15:14
Diğer maddeleri de bekliyorum. Bi iki tahminim var ama bakalım onlarmı çıkacak
Kapat