Toplam 3,5 Milyon üye. 1.000 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

7 aşk tipi

İlişki koçu 15 Ocak 2013

Aşk her devrin, her dönemin en önemli konusu, yüzyıllardır sanatçılar şairler ve bilim adamları aşk üzerine binlerce eser, milyonlarca araştırma yapmışlar. Günümüzde hâlâ aşk insanların en çok ilgilendikleri, ihtiyaç duydukları, kafa yordukları konu. Bu haftaki yazım mükemmel aşka ulaşmak için ihtiyaç duyulan üç temel özellik olan Tutku, Yakınlık ve Bağlılık hakkında. Bakalım bu üç temel özellik aşkımızın tipine nasıl etki ediyor? 

Sadece “tutku”

Tutku aşkın fizyolojik boyutuyla kendini belli eder.

Heyecanlanma, sevgiliyi arzulama, sevgilinin yanında olunca soluğun kesilmesi, kalp çarpıntısı ve takıntılı şekilde eşi düşünme gibi özelliklerle... Genelde çoğu aşığın ilk planda ve en heyecanlı hissettiği, birlikteliklerin ilk  zamanlarının deli dolu yaşandığı, motivasyonunu cinsellikten ve fiziksel arzulardan alan aşktır. Yakınlık özelliği de geliştiğinde bu deli dolu aşklar romantik aşklara dönüşebilir; aksi taktirde yakınlığın ve bağlılığın olmadığı durumlarda genellikle kısa sürer.

Sadece “yakınlık”

Arkadaşlık esas nedendir ve cinsellik çok arka plandadır.

Yakınlık kurulabilmiş ilişkilerde sıcaklık, samimiyet, duygusal destek, iletişim, anlayış, huzur, beraber geçirilen zamandan keyif alma durumları gelişir. Tutku içermeyen, uzun süreli olmayan aşklar sadece yakınlıkla beslenen aşk tipidir. Bu tip aşkta taraflar genellikle partnerlerine ilişkin cinsel çekim, fiziksel arzu  hissetmezler. Arkadaşça ve dostça  iyi anlaşma, “kardeş gibi sevme”, geçici heves, bittiğinde hemen unutma ama hatırlandığında saygı duyma gibi hallere sıklıkla rastlanır.

Sadece “bağlılık”

Duygulardan çok mantık ve tutarlılık ile yürür.

Çiftler arasındaki karşılıklı bağımlılık, her şeye rağmen birlikte olmayı isteme, ortak bir hayat hedefi oluşturma ve sürdürme kararının verildiği ilişkilerdir. Tutku ve yakınlığın olmadığı, sadece hayatı birlikte geçirme kararının verildiği  bu tip birlikteliklere görücü usulü evlilikler örnek verilebilir.

“Yakınlık” ve “tutku”

Hem fiziksel hem de ruhani çekimin yoğun hissedildiği aşklardır.

Romantik aşklarda duygu yoğunluğu ve partnerin arzulanması ilişkinin dolu dolu hissedilmesine sebep olur. Unutulmayan aşklar genellikle bu tip ilişkilerden çıkar. Ancak ne fiziksel çekicilik ne de yakınlık hissi, ilişkinin kalıcı olması açısından tek başına yeterli olmaz. Uzun vadede sahiplenici ve aşırı duygusal aşka dönüşebilir. Eşler arasında rekabet, tartışma, kıskançlık ve duygusal iniş-çıkışlar yaşanabilir.

“Yakınlık” ve “bağlılık”

Huzur ve güvene dayalı ancak fiziksel çekimin olmadığı aşklardır.

Çiftlerin birbirine yoğun yakınlık hissettiği, saygı ve sevgi çerçevesi içinde her türlü duygusal ve düşünsel paylaşımın engellenmeden yaşandığı, ancak fiziksel çekimin olmadığı aşklar. Uzun yıllar ilişki kurup kavga bile etmeyen, dengeli ve tutarlı birliktelikler sıklıkla bu tip aşklarda  görülür. Zamanla arzu ve fiziksel çekimin azaldığını hisseden çiftler de dostluğun paylaşıldığı ilişki tipine dönebilir. Duygusal ihtiyaçların karşılanmasının, memnuniyet ve ortak geçmişin önemli olduğu, huzur ve güvene dayalı aşk tipine dönüşebildiği gibi sadakatşizlik ile de sonlanabilir .

“Bağlılık” ve “tutku”

Uzun süren fırtınalı aşklardır.

Beraberliği ve evliliği uzun süre devam ettirmenin altındaki temel dürtünün arzu olduğu aşklardır. Yakınlık faktörünün olmaması bu tip ilişkilerde anlaşmazlıkların ve tartışmaların olmasına yol açar.

“Tutku”, “yakınlık” ve “bağlılık”

Her üç boyutun da tamam olduğu, ideal aşklardır.

“Mükemmel çift, ruh ikizi, hayatımın aşkı” ve benzeri tanımlamaların yapılabilmesi için tutku, yakınlık ve bağlılık boyutlarının eksiksiz şekilde beraber bulunması zorunlu sayılıyor. Eksiksiz aşk, aşıklara müthiş bir ilişki deneyimi sunuyor. Eksiksiz aşkı elde etmenin zor, ancak devam ettirmenin daha da zor olduğu biliniyor. İlişkiyi canlı tutmak için çaba sarf etmek, özverili olmak, etkili ve empatik iletişim sağlamak, sürprizlere açık olmak, cinsel açıdan uyumlu olmak, saygı ve anlayışı her şeyden üstün tutmak gerekiyor. Özveri esastır. Karşı tarafa hep bir şeyler katılmak istenir. Bağışlayıcı aşktır. Çoğunlukla manevi insanlar bu tür aşklar yaşar. Bu tip aşklarda aşıklar eşlerini kendilerine bir armağan olarak görür ve onlara değer verirler.

Haftanın Kitabı:Aşk ile İlgili Cevaplar Kitabı” Carol Bolt

Haftanın Sözü:İnsanın canını en çok acıtan şey, hayal kırıklıkları değil, yaşaması mümkünken yaşayamadığı mutluluklardır.” Dostoyevski

Her hafta okuyucularımın gönderdiği sorulardan ikisini seçip cevaplıyorum. Siz de ilişkilerle ilgili tüm soru(n)larınızı soruyorum@gayet.net adresine gönderebilirsiniz.Cansu Yağız Tüm Yazıları

Tugay_Kalkan 17 Ocak 2013 21:29
vay
murataşkboz 22 Mayıs 2013 09:52
çok doğru
Müneggıb 22 Aralık 2015 22:35
Çok kafa karıştırıcı bir yazı olmuş.
Kapat