Toplam 3,5 Milyon üye. 1.000 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

Ayrılık konuşması yaparken...

İlişki koçu 22 Ocak 2013

Büyük ümitlerle başladığımız, tüm iyi niyetimizle devam ettirmek istediğimiz bazı ilişkiler yürümeyebilir. Fakat çoğu zaman içsel olarak ayrılık kararı verilmiş olsa da bu son adımı atmakta zorlanır insan. Karşı tarafı üzmekten, kırmaktan yanlış anlaşılmaktan korktuğu için ayrılık konuşması yapmaya cesaret edemez ve işi yokuşa sürmeye başlar. Oysa ki bitmiş bir ilişkide, karşımızdaki insana yapılabilecek en büyük haksızlık istemeyerek devam etmek, bu son konuşmayı yapmaktan kaçınmak ve karşı tarafı yıldırarak ayrılık kararını vermesini beklemektir. Bu haftaki yazı konumuz ayrılmak istediğimizi karşı tarafı kırmadan nasıl düzgün ifade ederiz, kendimizi ve partnerimizi yıpratmadan nasıl ayrılırız..Eğer siz de ayrılma kararınızı verdiniz ama bunu nasıl söyleyeceğinizi bilemiyorsanız bu yazı sizin için...

Kendinizi suçlamayın

Ayrılmak istediğiniz için kendinizi suçlamayı bırakın, ortada hiçbir neden yokken bile  “Ben bu ilişkiyi yürütemeyeceğim.” deme hakkına sahipsiniz. Duygular ve durumlar değişebilir ve herkes kendi hayatının kararlarını verme hakkına sahiptir.

Sebebinizi dürüstçe açıklayın

Neden ayrılmak istediğinizi en açık ve net şekliyle karşı tarafa açıklamalısınız. Sevmiyorsanız sevmediğinizi, beğenmiyorsanız beğenmediğinizi ya da her ne mazeret ile ayrılmak istiyorsanız onu açıkça söylemek durumundasınız.

Karşı tarafı suçlamayın

Ayrılma nedeninizi karşı tarafı suçlayıcı şekilde değil, iki tarafın uyuşmazlığı olarak algılamalı ve ayrılık anında kişisel suçlamalardan, yargılardan ve hakaretlerden kaçınmalısınız. Karşı tarafı eksik ve suçlu hissettirmeniz telafi yolları aramasına ve ayrılığı kabullenmemesine yol açar.

Saygılı olun

Yapacağınız konuşmayı karşı tarafı kırmadan, ona ve ilişkiye önem verdiğinizi hissettirecek şekilde uygun bir zamanda ve ortamda yapmalısınız. Telefonda ya da kavga çıkarak ayrılmak, telefonlara çıkmamak, kestirip atmak gibi kaçış yöntemleri karşı tarafa ve kendinize duyduğunuz saygıyı yok eder.

Net olun, ümit vermeyin

Ayrılma konuşması yaparken durumu geçiştirmemeli ve o anın sıkıntısından kurtulmak  için ilişkinizin düzelme ihtimali varmış gibi konuşmamalısınız. Karşınızdaki kişiye  yapılacak en büyük kötülük, ona gerçekleşmeyecek ümitler vermektir. Kafanız karışıkmış gibi konuşmak, lafı dolandırmak geri dönme ihtimaliniz varmış ümidi yaratacağından net olmalısınız.

Kararlı olun

Bitirme konuşması esnasında duygu durumunuzu ayarlamak da çok önemlidir. Perişan görünmek de kayıtsız görünmek de karşı tarafı negatif yönde etkiler. Saygılı, bitişe üzüldüğünüzü hissettiren ama kararlı olduğunuzu anlamasını sağlayan bir tutum içinde olmalısınız.

Alttan alın

Ayrılma kararı veren taraf elbette biraz daha alttan alan, karşı tarafı rahatlatmaya çalışan taraf olmalıdır. İncinen taraf kendisini savunmak ve acısını dindirebilmek için sizi suçlayabilir ve aşırı tepkiler verebilir. Buna hazırlıklı olup, sakinliğinizi korumalısınız.

Suçlamalara rahatlatıcı cevaplar verin

Ayrılma kararınızı açıklarken suçlamalara maruz kalabilirsiniz, karşı taraf onu hiç sevmediğinizi, değer vermediğinizi, hayatınızda başka biri olduğu gibi suçlamalarda bulunabilir. Bütün bu suçlamalara düzgün, geçiştirmeden ve net cevaplar vermelisiniz. Siz sakin ve olgun cevaplar verdikçe karşı taraf durumu kabullenmeye başlayacaktır.

Haftanın Kitabı:Aslında Ayrılık Da Yoktur” Seda Diker

Haftanın Sözü:İnsanların birbirlerini en iyi tanıdıkları zaman, ayrılmalarına en yakın zamandır.” Dostoyevski

Her hafta okuyucularımın gönderdiği sorulardan ikisini seçip cevaplıyorum. Siz de ilişkilerle ilgili tüm soru(n)larınızı soruyorum@gayet.net adresine gönderebilirsiniz.Cansu Yağız Tüm Yazıları

haylaz_22 07 Şubat 2013 14:17
doğru diyosun
haylaz_22 19 Şubat 2013 16:36
?????????
tatlıkaçık 20 Mayıs 2013 19:36
Gülme
mühendisabii 24 Eylül 2013 14:38
ben ayrıldığım tüm kızlarla kötü ayrıldım. haksızlığa gelemiyorum ne yazık kÜzgün
kayratezel 27 Şubat 2014 20:32
yapamam ben o konuşmayı
hentbol 04 Mart 2014 21:22
hersey buraya kadarmışş de veee bosverr yaaa senınle bır mı yasıcakkk ....
sananeæmk 23 Ocak 2015 18:51
yapamıyorum artık der ona fırsat vermeden ayrılırım yada onun ayrılması için elimden geleni yaparım ^.^
astsolist 14 Eylül 2015 23:10
Aynen 😂😀😀
Erkin_Esen 28 Mayıs 2015 10:59
Ayrılıktan başka çare yoksa, onunla olmuyorsa açık ve net konuşurum, henüz bir iilişkim yok ve inşallah ilerde ayrılık gibi tatsız bir şey de yaşamam, Allah herkese mutlu bir ilişki ve evlilik nasip etsin, amin
Müneggıb 22 Aralık 2015 11:52
Ayrılacak sevgili yokki ayrılalım
miyaw 10 Temmuz 2016 22:28
Sana tahammül edemiyorum. Gülme
Poinsettia 04 Ocak 2017 20:52
Yeri geldiğinde her şeyi yapacaksın. Bu son konuşma olsa bile. Aldatma,ihanet ve yalan dışındaki her şeyi kabul ederim. En son ilişkimdeki sorun kendimi olduğum gibi göstermekti ve gösterdimde. Beni açık bir şekilde tanısın diye. KAYBEDEN BEN OLDUM. SON KONUŞMA DA BEN TARAFINDAN ILIMLI KARŞI TARAFTAN İSE ÖLDÜRÜCÜ BİR DARBEYLE BİTTİ. SON MESAJI YAZMIYORUM BİLE...
Kapat