Toplam 3,5 Milyon üye. 1.025 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

İlişkilerde soğukluk olmasın!

İlişki koçu 05 Haziran 2012

 

İlişkiler zaman içinde sıradanlaşır. Birbirine alışan çiftler ilişki için emek harcamamaya başlar, ilişkideki tutkuyu ateşleyen her şey zorunlu bir görev haline gelir. Bu durağan ve tehlikeli bir dönemdir. Çiftlerin bu umursamaz, özensiz tavırları heyecanlarını kaybetmelerine, cinsel soğukluğa ve beraberinde birbirlerinden soğumalarına yol açabilir. Bu hafta ilişkilerde çiftlerin birbirinden soğumasına yol açan özensiz tavırları yazmak istedim. Uzun süredir devam eden bir ilişkiniz varsa ve bazı davranış hataları yüzünden sona ermesini istemiyorsanız aşağıdaki kusurlu hareketlerden uzak durmanızı öneririm.

Fiziksel Özensizlik

Yapılan araştırmalar, ilişkilerin üzerinden belli bir süre geçtikten sonra bireylerin fiziksel görünüşlerine önem vermediğini hatta ilk zamanlara kıyasla negatif yönde belirgin bir değişime uğradıklarını kanıtlıyor. Fazla kilo almak, temizlik ve hijyene dikkat etmemek, kıyafetlerde ve görünüşte özensizlik çiftlerin birbirlerinden soğumalarına yol açan en önemli madde.

Çözüm: Bir ilişki içinde olun ya da olmayın kendiniz ve öz saygınız için olabildiğinizin en iyisi olmaya çalışmalısınız. Beden ve ruh birlikte çalışır, bakımsız bir beden sağlıksız bir ruh yaratır. İlişkilerde kendini bırakmanın tam aksine fiziksel olarak gelişen, değişen ve yenilenen çiftlerin ilişkilerinin daha sağlıklı ve tutkulu olduğu göz ardı edilmez bir gerçektir. Bugün kendinize fiziksel gelişim ve yenilenme hedefleri belirleyin. Hem kendinizi sevmeniz hem de partnerinizin sizi sevmesi için, bu sevgiyi hak ettiğinize inanmalı ve bunun için çaba harcamalısınız. Bedeninizi sevmek, tutkunuzu canlı tutmanız ve sağlıklı devam eden bir cinsel hayata sahip olmanız için şarttır.

Dominant kişilik özellikleri

İişkilerde çiftlerin birbirlerini itici bulmalarının önemli bir nedeni de dominant (baskın) kişilk özellikleri ile birbirlerini rahatsız etmeleridir. Baskın karakter aşk enerjisini ortadan kaldırarak ebeveyn, öğretmen ya da patron enerjisi yaymanıza neden olur. Oysa ki aşk enerjisi yumuşak, şefkatli ve uyumludur. Sabrı kaybetmek, tahammülsüzlük ve hoşgörüsüzlük bu dominant tavırlardandır.

Çözüm: Siz siz olun, haklı olduğunuz konularda bile baskıcı, üst perdeden, hükmeden, eleştirel ve suçlayıcı olmayın. Bu enerji sizi birbirinizden soğutmakla kalmaz uzun vadede gizli bir nefret oluşmasına da neden olur. İlişkinizin ilk günlerindeki hallerinizi hatırlayın,
birbirinize aşık olma nedenlerinizi hatırlatın. Çözüm odaklı olun ve sevgi ile hareket edin.

Umursamazlık

İlişkilerde elbetteki ilk günkü ilgi ve özen, birbirini tanımanın verdiği rahatlık ve huzur ile yer değiştirecektir ama bunu ilgisizlik ve umursamazlıkla karıştırmamak gerekir. Çiftlerin birbirlerinden soğumalarında bu ilgi kaybının ve önemsememenin büyük rolü vardır. Bir süre sonra birbiri ile ilgisi olmayan, ayrı hayatlarda mutlu olup birbirleriyle tatmin olmayan bireyler haline gelirler.

Çözüm: İlişkiler ihtiyacı olan ilgiyi göremezse kendi kendini yok etmeye başlar. Ve sanılanın aksine kişiler birbirleriyle ilgilendikçe yakınlaşır ve ilişki derinleşir. İlişkiler hayatımızdaki en önemli diplomasi sahasıdır, çiftler birbirlerine olan sevgi ve ilgilerini göstermek için belirli rutinler oluşturmalı ve uygulamalıdır. Aynen sulanmayan bir çiçek gibi emek harcanmayan bir ilişki de solmaya mahkumdur.

Bencillik- Tek taraflı Fedakarlıklar

Uzun vadede ilişki için yapılan tek taraflı fedakarlıklar ve karşılık görememek de ilişkiden ümidi kesmeye neden olan davranışlardan. Tek tarafın sadece kendisini düşünmesi, “biz” fikrine alışmaması ve diğer tarafın emekleri ile ilişkinin yürüyor oluşu birçok ilişkinin bitişinin nedeni. Karşı tarafın istek ve beklentilerini umursamadan kendi arzularına yönlenen kişilerin ilişikleri hem sorunlu hem de yıpratıcı
olur.

Çözüm: İlişkiler karşılıklılık ilkesine göre yaşanmalıdır, ortak hayat ve paylaşımların oluşumu için ortak sorumluluk hissetmek gerekir. Sevgi karşı tarafa kendin kadar önem vermek ve mutlu etmek istemektir. Ayrıca gerçek mutluluk birini mutlu ettiğinizde yaşanabilecek bir duygudur. İlişkilerin uzun ömürlü ve keyifli olması için çiftler birbirlerinin mutlulukları için uğraşmalıdır.

Cinsellikten uzaklaşmak ve ertelemek

Uzun süre cinsellikten ve cinsel uyaranlardan uzak kalmak cinsel isteği azaltıyor. Cinsel ilişkileri monoton ve fanteziden yoksun ise çiftler zamanla birbirinden uzaklaşmaya başlıyor. Bir çok ilişkide aldatmaların ve mutluluğun dışarıda aranmasının nedeni cinsel hayatın
monotonluğu ve bazen tamamen bitişi. Cinsellik tek başına bir ilişkiyi devam ettirmeye yetmiyor olsa da cinsel hayatın olmaması bir ilişkinin bitmesi için önemli bir neden olmaya devam ediyor.

Çözüm: Çiftler eski heyecanlarını tekrar yakalamak için çaba sarf etmelidir. Cinsellik rahat oldukça, çiftler birbirini tanıdıkça daha
keyifli bir hale gelir, bu konu ile ilgili istekler ve sorunlar açıkça konuşulmalıdır. Cinsel hayatı renklendirmek için küçük heyecanlar, romantik buluşmalar ihmal edilmemelidir. Cinsellik, ruh, beden ve zihin üçgeninde yaşanılan bir süreçtir, cinsel yaşamlarında dokunuş, sevgi ve güven duygularının paylaşımı çiftleri daha çok birbirine yaklaştırabilir

Yıkıcı Eleştiriler

İlişkilerdeki en yıpratıcı davranışlardan biri de çiftlerin birbirlerini acımasızca eleştirmeleri ve aşağılamalarıdır. Uzun vadede kişilerin birbirleri ile ilgili sürekli hatırladıkları bu acı sözler ve hakaretler olur. Bu tür eleştiriler bir kavga halinde söylense bile kişilerin aklının bir köşesinde acıtan bir gerçek olarak kazınır ve bir süre sonra kişilerin birbirlerinden soğumalarına, uzaklaşmalarına neden olur. Özellikle fiziksel kusurlarla ilgili söylenenler cinsel hayatın son bulmasına kadar yol açabilir.

Çözüm: Konu ne olursa bir eleştiri kişiye ve kişisel özelliklere değil davranışa ve duruma yapılmalıdır. İlişkilerde kişileri birbirine bağlayan en önemli bağ saygıdır. Derin travmalara yol açacak eleştiriler, hakaretler etmemeli, seviyeli bir tartışma modeli benimsenmelidir. Her konu bir şekilde halledilebilir ama söylenen sözler, aşağılamalar unutulmaz.

Haftanın Sözü:Sevgi derinlerden geldiğinde, süreklidir, gelişir, değişir ve sevdiğine uyum sağlar.” Lessing

Haftanın Kitabı: . “Ya bir yol bul, ya bir yol aç ya da yoldan çekil!” Mümin SekmanCansu Yağız Tüm Yazıları

Kapat