Toplam 3,5 Milyon üye. 1.025 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

Kadın ve erkek farkı

İlişki koçu 19 Haziran 2012

 

Kadınlar ile erkeklerin farklılıkları ve birbirleri ile olan zıtlıkları yüzyıllardır tartışılan konular… Geçen gün okuduğum bir makalede bilim adamları kadın ve erkek zihninin % 99’unun aynı çalıştığını ve aralarındaki büyük farklılıkları belirleyen kısmın sadece beyinlerindeki % 1′lik bölge olduğunu açıklıyorlardı. Bu teze göre, farklılığı yaratan kadın ve erkeğin hislerinden çok, iletişim kurma ve sevgilerini ifade etme şekilleri.

Bu bilgiden yola çıkarak bu haftaki yazıda kadın ve erkeklerin farklı düşündükleri temel noktaları listeledim. Aşağıdaki genellemeler tüm erkek ve kadınları bağlamaz ama istisnalar da kaideyi bozmaz. Elbette amaç, kadınların erkekler ve erkeklerin de kadınlar gibi düşünmesi ve öyle hareket etmesi değil, amaç; bu farklılıkları bilmek ve karşı tarafın yapısını kabul ederek iletişim ve ilişki kurmak.

Kadınlar olayların detaylarına bakar, tüm ihtimalleri ve nedenleri irdeler. Örneğin İlk buluşma ile ilgili tüm detayları bilir ve unutmaz. Erkekler ise olayların bütününe ve bıraktığı hisse bakar, ilk buluşmanızı hatırlama ihtimali yoktur ama sizi ilk gördüğünde ne hissettiğini unutmaz.

Kadınlar hayatlarında bir problem varsa sadece onu çözmekle yetinmez, ileride tekrarlanma ihtimalini ve bu ihtimalde nasıl davranması gerektiğine kadar hesaplar. Erkekler ise bir problem ya da tıkanıklık yaşadıklarında tek odak noktaları onu hemen çözmektir. İleride ne olur ihtimalleri yerine o anda kendilerini rahatlatmayı ve konuyu irdelememeyi tercih ederler.

Kadınlar çözemedikleri ve kontrolleri dışında bir sorun yaşıyor olsalar bile o durum için üzülmeye, endişe etmeye ve o konu hakkında konuşmaya devam ederler. Bunu resmen yapmasalar da bilinçaltı kodları böyledir. Erkekler ise çözemeyecekleri ve kontrolleri dışındaki durumlarda hemen yok sayma ve erteleme eğiliminde olurlar.

Kadınlar devamlı geleceği ve beklentilerini düşündüklerınden nedensiz bir endişe bulutuna sahip olurlar. Anda yaşayamazlar çünkü hep bir adım sonrasını planlarlar. Erkekler ise kadınların tam aksine bir şekilde anda kalmaya çalışırlar ve anı yaşarlar, o problemi unutmalarına yardımcı olacak başka eylemler içine girerler, problem hakkında konuşmazlar..

Kadınlar beklentilerini ve hedeflerini sürekli olarak yeniler ve geliştirirler ve bu durumda onları hep bir sonraki hedef için bir şeyler yapmak ihtiyacı içinde bırakır, yaşadıkları andan tatmin olmalarını zorlaştırır. Sanılanın aksine yapılan araştırmalar kadınların statü ve maddi olanakları daha çok önemsediklerini göstermektedir. Erkeklerin hayat şartlarını kabullenmeleri ve tatmin olmaları daha kolaydır. Küçük zevkler ve heyecanlarla hayatlarını geçirebilme eğiliminde olurlar.

İlişkilerde kadın iki tarafın birbirine bağımlı olması ister ve bekler. Kendilerine alan yaratmak konusunda erkekler kadar istekli olmazlar. Hayatlarının merkezine partnerlerini yerleştirirler ve karşı tarafın da böyle yapmasını beklerler. Erkekler ise bağımlılık yerine bağımsızlık ile motive olurlar, ilişkilerinin dışındaki alanlara ihtiyaç duyarlar. Erkekler hayatlarını bir merkez ve diğer küçük alanlar olarak değil, aynı ilgiyi göstermek istedikleri birçok alan olarak yaşarlar.

Kadınların iletişim kurarken birçok beklentisi vardır, ilişki kurmak, yakınlık yaratmak, hakkınızda bilgi almak ve onunla ilgili hislerinizi öğrenmek gibi. Erkekler ise o an ne konuşuyorsanız onun hakkında konuşur, çetrefilli ve dolaylı yollardan bir bilgi edinemez.

Kadının iletişimden beklediği paylaşım, birbirini anlamak ve ortak yol bulmaya çalışmaktır ki bu erkeklerin dünyasıyla taban tabana zıt bir durumdur. Erkekler genelde duygularını ve yaşadıklarını paylaşmayı sevmez. İletişimi sohbet etmek olarak algılarlar.

Kadınlar iletişimde samimiyet arar, durumların tüm açıklığı ile anlatılmasını, yardım istenmesini ve yardım edilmesini bekler. Olaylara dahil edilmeyi ve fikir sorulmasını çok önemser aksi durumlarda karşı tarafı eleştirel irdelemeye çalışır. Erkekler problemlerini kendi içlerinde kendi doğrularıyla ve yalnız halletmek isterler. Paylaşmak yerine üstünü örtmek erkeklerin stilidir. Erkekler akıl almayı, akıl sormayı genelde tercih etmezler, çesitli şekillerdeki yardım çabalarını itici bulur ve iyice içlerine kapanırlar.

Kadınlar bir problem ile ilgili konuşmak, anlamak ve ikna edilmek isterler bu olmadığında kendilerini önemsenmemiş hissederler. Bu yüzden ayrılıklarda kadınlar daha fazla üzülür, olayları irdeler ve konuşmak ister. Erkekler problem ile ilgili konuşmaktan, detaylara inmekten ve karşı tarafı ikna etmekten nefret ederler, tek istedikleri problemin hemen ortadan kalkmasıdır. Tam da bü yüzden bir problem yaşadıklarında erkekler kaçma, ilişkiyi bitirme eğiliminde olurlar.

Kadınlar dertlerini paylaşarak azaltır. Erkekler dertlerini hakkında konuşmayarak, başka şeylerle meşgul olarak ya da kendi içlerinde hallederek unuturlar. ( Genelde alkol ve uyuşturucu bağımlılarının erkek olmalarının nedeni de bu kapalı ruh halleri ve unutmak için başvurulan bağımlılıklara daha açık oluşlarıdır.)

Kadınlar tetikte ve geniş bir algı çerçevesine sahip oldukları için karşı tarafın tüm duygusal işaretlerini anlar ve fark ederler. Erkekler empatik değil, kendi içlerine dönük olduğundan karşı tarafın duygu durumlarının anlayamayabilirler veya önemsemezler.

Kadının en büyük hayat motivasyonu sevildiğini hissetmektir. Kadın her zaman ilk günkü ilgiyi ve tutkuyu arar. Erkeğin en büyük motivasyonu rahat olmaktır. Erkek ise ilk günkü heyecan bittiğinde onu alevlendirmek için bir şeyler yapmak yerine rahat hayata geçiş yapmak ve konfor alanında kendi içine dönmek ister.

Kadın dışa dönüktür; aşkını, sevgisini ifade etmeyi ister. Karşısındaki erkekten de hislerini ifade etmesini bekler. Erkekler duygularını ifade etmek ve altını çizmek konusunda başarısızdırlar. Ancak karşı tarafı kaybedeceklerini anladıklarında harekete geçerler.

Kadınlar kendi hislerinden çok çevrelerindeki insanların fikirlerine ve onayına önem verir. Genelde yetiştirilirken bilinçaltlarına yerleştirilen korkular nedeniyle çevrelerinin doğrularına uygun bir hayat yaşamayı tercih eder. Erkekler çevrelerinden etkilenseler de hayatlarını onların doğrularına uygun yaşamak gibi bir saplantıları yoktur.

Kadınların arkadaşlık ve dostluk anlayışı erkeklerinki ile taban tabana zıttır, kadınlar genelde tüm mahremlerini, mutluluklarını, ilişkilerinin gidişatını ve mutluluklarını arkadaş ve aileleri ile paylaşırlar, dolayısı ile etraftan ve onların fikirlerinden daha çok etkilenirler ve bunu ilişkilerine yansıtırlar.. Erkeklerin paylaşımdan, dostluktan anladıkları kadınlarla pek uyuşmaz, onlar arkadaşları ile genellikle yüzeysel konuları, tercihen eğlenceli olanları paylaşırlar. İlişkilerine, duygusal durumlarına ve ciddi konulara ( futbol ve siyaset hariç) değinmezler. Nadiren konuştuklarında da kısa ve öz detaysız, birbirlerine akıl sormak için değil, hislerini anlatmak için paylaşırlar. Kadınlar gibi birbirlerinin ilişkilerini irdelemezler hatta birçoğu hiç konuşmaz bile.

Kadınlar etraflarındaki insanların takdirini ve onayını kazanmak ister. Erkekler etraflarında insanların saygısını kazanmak ve gururlu görünmek ister.

Kadınlar hayatlarındaki erkeğe odaklı bir hayat tercih ederler. Erkekler hisleri böyle olsa bile bunu belli etmek istemezler.

Haftanın Kitabı:Yeni Kadın Erkek İlişkileri” Herb Goldberg

Haftanın Sözü:Kadınlar ne ister; Sevilsin, sözlerine kulak verilsin, arzu edilsin, saygı duyulsun, ihtiyaç duyulsun ve güvenilsin. Erkekler ne ister; Sessiz bir kadın.” Duvar yazısıCansu Yağız Tüm Yazıları

Kapat