Toplam 3,5 Milyon üye. 1.025 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

Neden benzer kişilere aşık oluruz

İlişki koçu 12 Haziran 2012

 

Neden benzer kişilere aşık oluruz, ya da birbirine hiç benzemeyen insanlarla nasıl aynı senaryoları yaşarız?

Bunun sebebi çocukluktan başlayan, (hatta bebeklikten) biriktirilmiş mutluluk ve acıların, korku ve beklentilerin izlerini takip etmemizdir.

Bilinçaltımız (olumlu veya olumsuz yönleriyle ) ebeveynine benzeyen partnerler seçer ve travmatik ya da mutlu; çocukluk, gençlik koşullarını tekrar yaratarak onları düzeltmek ister.

Çocukluk travmalarının ille de büyük boyutlarda olması gerekmez. hepimiz görünmez incinmeler, beklentiler ve korkular biriktiririz. Bilinçaltımız anne, baba ya da hayatımızda çok etkili figürlerin benzerlerini bulup onları düzelterek başarı kazanacağına inanır.

Örneğin çocuklukta sizi terk eden ebeveyn yerine güvenli bir eş bulmak yerine alkolik bir eş bularak yine o güvensiz koşulları yaratmak isteriz.

Ya da babamız iflas etti ve bu bizi çok etkiledi ise ileride mali kayıplar yaşayan birine aşık olup onu düzeltmeye çalışmamız çok mümkündür.

Eski deneyimler bilinçaltının belki de en gizli köşesinde saklı kalır ve bir gün biri gelip bunlardan birini tetikler ve işte “ilk çekim” oluşur.

Aşkı başlatan gizli uyarıcılar “bilinçaltımızdaki anılarımızdır” ve bilinçaltımız da bir mıknatıstır. Aslında partner seçimimizi bilinçli isteklerimiz değil de kişisel gelişim ihtiyaçlarımız belirler.

Peki bu geçmiş güvensizlikleri tekrar tekrar yaşamamıza neden olan kısırdöngüye nasıl son veririz? Yanlış insanları ve yanlış durumları hayatınıza çekmekten yorulduysanız, aynı tip insanlar ve aynı problemlerden sıkıldıysanız bu yazı sizin için;

DAİMA LAYIĞIMIZI BULURUZ.

Ve layığımız inandıklarımızdır. Kahin olmaya gerek yok kendinizle ve yaşamınızla ilgili neye inanıyorsanız gerçekleşecektir. Yani siz kimseniz ve beklentileriniz nelerse hayatınızdaki insanlar da bu özellikleri taşıyan bir kopyanız olarak karşınıza çıkacaktır.

Etrafınızdaki insanları değiştirmek istiyorsanız hemen kendinizi değiştirin, göreceksiniz ki sizdeki değişimle birlikte etrafınızdaki insanlar, olaylar ve durumlar hızla değişecektir.

Kural 1: Hayattaki en büyük korkunuz en zayıf tarafınızdır ve beklenmedik anlarda sizi sınamak için karşınıza çıkar. En büyük korkunuzla yüzleşin. Eğer terk edilmekten korkuyorsanız, sizi terk etme ihtimali belirgin insanlarla birlikte olmayın. Ya da terk edilmemek için fazladan yaptığınız fedakarlıkları yapmayın, cesur ve güvenli olun. Bu yüzleşme metodunu tüm korkularınıza uygulayın.

Kural 2: Kendinizi değiştirmekten korkmayın. Hayatta karşımıza çıkan her insan, her olay bizde var olan potansiyel ile ortaya çıkar. Ve insanoğlu sürekli gelişim ve değişim içinde olmazsa hem olaylara hem kişilere yenik düşer. Hayat olduğunuz gibi olduğunuz değil, olduğunuz halinizin en iyisini gerçekleştirmeniz gereken bir süreçtir. Her yazımda tekrarladığım gibi olayları değil ama olaylara bakışınızı, kişileri değil ama kendi kişiliğinizi değiştirebilirsiniz. Ve siz değiştikçe dünya değişecektir.

Kural 3: Gerçek nedenler için ilişki kurun. Sadece bir sevgiliniz ya da bir eşiniz olsun diye değil, hayatın geri kalanını onunla mutlu geçirebileceğiniz insanlarla ilişki kurun. Bir yoksunluk, kendinizi kötü hissetmemek veya sadece hayatınızla ilgili benzerlikler bulmak
niyetiyle kurduğunuz tüm ilişkiler size zarar verir. Bir ilişkiye girerken onunla anlaşıyor musunuz? Temel değerleriniz birbirinize uygun mu?
Aranızda karşılıklı hisler var mı? Karşınızdaki insan size değer veriyor mu? Siz ona değer veriyor musunuz? Bu sorulara cevap verebildiğiniz kişilerle ilişkiye girin.

Kural 4: Sizi suistimal eden, üzen ve bir şekilde aşağılayan ve bunları bir kereye mahsus değil sürekli tekrarlayan insanlardan uzak durun. Bir ilişkiyi başlatabildiğiniz gibi korkusuzca bitirebilmeyi öğrenin. Hayatınızın sorumluluğunu alın ve mağdur bilincinden kurtulun. Başınıza gelen kötü olayların devam edip etmemesi sadece sizin elinizde unutmayın.

Kural 5: Sadece sizinle ilişki kursun diye kimsenin koruyucu meleği olmayın. Fazla fedakarlık yaparak sevgilinizi, eşinizi dostunuzu elinizde tutmaya çalışmayın. Feda edip, kar sağlamaya çalışmayın. İlişkilerin yakıtı paylaşım, sevgi ve birlikte olmaktan keyif almaktır bunun dışındaki her şey ancak kısa süreli istisnai durumlar olabilir.

Haftanın Sözü:Dünya değişimden nefret eder, ama o yine de gelişimi sağlayan tek şeydir.” Charles F. Kittering

Haftanın Kitabı: Ne Hissettiğiniz Sadece Kendinize Bağlıdır” Mc Kay Dinkmeyer

İlişki Koçu Cansu Yağız Ayazi 12.06.2012

 Cansu Yağız Tüm Yazıları

Kapat