Toplam 3,5 Milyon üye. 1.025 kullanıcı içeride.
 

GİRİŞ

Karizmatik iletişim

İlişki koçu 31 Temmuz 2012

Her insan karizmatik ve güçlü biri olmak ister. Sözlük anlamına göre karizmaya sahip biri, kişisel büyüleyiciliğini her yönüyle hayatına yansıtan, “tam tanımlanamayan” bir cekiciliğe sahip olan kişidir, yapılan son araştırmalar olayın bu “tam tanımlanamayan” kısmına ışık tuttu. Bilim adamları karizmanın % 80 iletişim becerileriyle ilgili olduğunu açıkladılar.

İletişim yani hal, tavır, konuşabilme ve kendini etkili ifade edebilme başarısının hayatımızda büyük rol oynadığını hepimiz biliyoruz. Tipiniz, fiziksel özellikleriniz ne kadar mükemmel olursa olsun, iletişim becerilerine sahip değilseniz, insanları davranış ve konuşmalarınızla etkileyemiyorsanız tam olarak karizmatik olamazsınız.

Peki, nasıl karizma sahibi olunur? Bir çok yazıda karizmatik insanların ortak özelliklerini okumuşsunuzdur. Ben bu hafta karizmatik insanların iletişim kurarken  neler yapmadığını listelemek istedim. Karizmatik olmak için neler yapmamalıyız; eğer insanların size saygıyla birlikte hayranlık duymasını istiyorsanız bu maddeleri yapmayın :)

Başkalarının rollerini çalanlar karizmatik olamazlar. Karizmatik insanlar etraflarındaki insanların heyecanlarına ortak olurlar. Rol çalmak yerine onları daha da yüceltirler. Bir diyalogda “ben de yaptım” hissi vermek yerine “senin yaptığınla gurur duyuyorum” algısı yaratırlar. 

Karşı tarafı dinlemeyenler karizmatik olamazlar. Karizmatik insanlar birileriyle konuşurken dikkatlerini  en yüksek seviyede karşı tarafa odaklar. Konuşmak yerine insanları tam anlamıyla dinleyerek karizma yaratırlar. Yakınlık kurmanın, birinin kalbinde yer kazanmanın konuşarak değil dinleyerek olacağını bilirler.

Yüksek sesli, gürültücü olanlar karizmatik olamazlar. Karizmatik insanlar seslerini ve miminklerini doğru kullanmayı bilirler. Her konuda yeri geldiğinde sakin, yeri geldiğinde heyecanlarını karşı tarafa hissettirecek şekilde davranırlar. Yüksek ses ve aşırı hareketlerin özgüvensizkilten kaynaklandığını altında kısık bir güven yattığını bilirler.

İlgi çekmek için abartılı gayret gösterenler karizmatik olamazlar. Kendilerini  ispatlamak için acele etmezler, tanınmak için zaman gerektiğini bilirler, yeri geldiğinde, uygun lisan kullanarak kendi üstünlüklerini gösterirler. Ortamda öne çıkmak, insanların dikkatlerini çekmek için gayret göstermez tam tersi ortama ayak uydurarak, kendilerini benimseterek var olurlar.

Başkalarını küçümseyerek iletişim kuranlar karizmatik olamazlar. Başkalarını kötü hissettirerek, “ben iyiyim, ben üstünüm” mesajları vermeye çalışarak iletişim kurmazlar. İnsanları yargılayarak değil kusurlarını kapatarak ya da kötü hissettirmeden doğru mesajı vererek iletişim kurarlar. Danışman ya da üstün insan edasıyla değil “sizden biriyim”, “sizi anlıyorum” hissi vererek insanları rahatlatır ve kendilerine bağlarlar.

Her durumda haklı olmaya çalışanlar karizmatik olamazlar. Her durumda üstünlük ve liderlik göstermek isteyenler karizmatik olamazlar. Karizmatik insanlar samimi ve içten olurlar. Hatalarını da haklılıkları kadar içten ifade edebilir ve bundan rahatsız olmazlar. Devamlı savunma durumunda değil tam tersi rahat bir empati ile olaylara yaklaşırlar. Bu bakış açısı karizmatik insanları hatalarını görmezden gelmemize neden olur.

Kaprisli ve uyumsuz insanlar karizmatik olamazlar. Karizmatik insanların en önemli özellikleri uyum sağlama yetenekleridir. Onlar bulundukları ortama ve diyalog kurdukları insanlara hızla uyum sağlarlar. Rahat ve güvenli tavırları ile insanları da rahat hissettirirler. Kapris yapmak, söylenmek ve sikayet etmek az başvurdukları yoldur. Bir problem varsa da açık ve net bir dille ifade edecek cesarete sahip olurlar.

Çok konuşanlar, abartarak, ajite ederek iletişim kuranlar karizmatik olamazlar. Susmanın, sessiz kalabilmenin erdemini bilirler. Hiç susmadan  konuşan, her olayda anlatacak bir anekdotu olan ve insanların lafını kesen insanlar karizmadan en uzak insanlardır. Olayları abartan, konuları çarpıtan ve kendi lehine çeviren insanlar güven vermezler oysa karizmatik insanlar güven ve adalet vaat ederler.

Devamlı üzücü konuları konuşanlar, depresif, sinirli ve gergin  insanlar karizmatik olamazlar. Karizmatik insan coşkulu ve pozitiftir tam da bu nedenle insanlar bir mıknatıs gibi onlara doğru çekilir. Sinirlendiğinde ve kızdığında gerçek bir etki bırakabilmesinin nedeni de bu ruh haline nadir girmesidir.

Dedikoducular karizmatik olamazlar. Ne kadar baştan çıkarıcı olursa olsun dedikodu yapmak kişiliğinize ve insanlara yansıma şeklinize çok büyük zararlar verir. Dedikodu yapan, insanların arkasından konuşan birinin güvenilir ve karizmatik biri olmasına imkan yoktur.  Sizinle dedikodu yapanlar bile içten içe size hiç inanmaz ve güvenmezler. Karizmatik insanlar dedikoduyu rededebilen kişilerdir.

Sevgisiz insanlar karizmatik olamaz. Karizmatik insan her durumda insanları, hayvanları ve tüm canlıları sever. Onlara iyi hissettirir. Birlikte olmak istediğiniz insanlarda sizi neyin çektiğini bir düşünün, göreceksiniz ki bu çekimin kaynağı sizi iyi hissettirmeleridir. Aynı şekilde karizmatik insanlar mutlu, insanları hoş karşılayan ve onlara değer veren insanlardır.

Haftanın Sözü: İnsanlar sizin detaylarınıza değil, bütün olarak bıraktığınız etkiye hayran kalırlar.” Anthony Robbins

Haftanın Kitabı:Kişisel Çekim Gücü- Karizma” Tony AlessandraCansu Yağız Tüm Yazıları

sporcom 03 Eylül 2012 23:14
tatil yapmayı severim Gülme
Kapat